Zmarła Szarlota Pawel, autorka legendarnych komiksów o...

  Zmarła Szarlota Pawel, autorka legendarnych komiksów o Jonce, Jonku i Kleksie

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zmarła Szarlota Pawel, autorka legendarnych komiksów o Jonce, Jonku i Kleksie
  1/3
  przejdź do galerii

  ©materiały prasowe/egmont

  W wieku 68 lat zmarła Szarlota Pawel, malarka i graficzka, twórczyni legendarnych komiksów o Jonce, Jonku i Kleksie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 września w Warszawie. O śmierci artystki poinformowało wydawnictwo Egmont Polska.
  Szarlota Pawel to pseudonim scenarzystki i rysowniczki komiksowej Eugenii Pawel-Kroll. Należała ona do grona najbardziej znanych polskich twórców opowieści graficznych i była wymieniana obok takich klasyków gatunku jak Janusz Christa i Henryk Jerzy Chmielewski.

  W roku 1974 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i od razu została przyjęta do redakcji „Świata Młodych” – największego w tamtych latach polskiego pisma młodzieżowego publikującego także komiksy. Ze "Światem Młodym" była związana przez następne ćwierć wieku. Tam też przeszła szkołę rysowania pod okiem Papcia Chmiela, ale wykształciła własny styl, który jej nauczyciel porównywał do stylu Walentynowicza, autora Koziołka Matołka.

  Na łamach prasy wydała ponad tysiąc odcinków historii obrazkowych, a od lat 80.
  XX wieku opublikowała kilkanaście albumów komiksowych należących do różnych serii, z których największą popularność osiągnęły opowieści o Jonce, Jonku i Kleksie. Pawel stworzyła także serię o Kubusiu Piekielnym - osadzony w realiach schyłkowego PRL cykl o dwóch rodzinach, które dostają mieszkania w nowym budownictwie.Na 22. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi wydano antologię "W hołdzie Szarlocie Pawel", w której różni twórcy strawestowali stworzonych przez nią bohaterów.

  Znana także jako ilustratorka książkowa i prasowa rysowniczka satyryczna. Zajmowała się również malarstwem. - Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę. Jest nam bardzo smutno – mówi Tomasz Kołodziejczak, Redaktor Naczelny Klubu Świata Komiksu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ani jednego komentarza?!

  Jonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy tylko ja w Łodzi i łódzkim czytałem Jonkę, Jonka i Kleksa?!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo