Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2024 na letni. Kiedy zmiana czasu 2024? Czas letni od 31 marca 2024! Będziemy spać godzinę krócej 30.03.2024

OPRAC.:
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Zmiana czasu na letni. Sprawdź kiedy śpimy krócej!
Zmiana czasu na letni. Sprawdź kiedy śpimy krócej! pixabay.com
Czas letni 2024 od marca. Kiedy będzie zmiana czasu? Sprawdź kiedy śpimy krócej. Wiosną dni są coraz dłuższe, to niezawodna oznaka zbliżającej się zmiany czasu na letni. W planach jest jednak kiedy koniec zmiany czasu.

Spis treści

Cykliczna zmiana czasu zimowego na letni nie jest przypisana do konkretnej daty. Zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę marca. W 2024 roku przypada 31 marca. Myślą przewodnią okresowego przestawiania zegarków było lepsze wykorzystanie dłuższego dnia w cieplejszej połowie roku, stąd m.in. angielska nazwa daylight saving time (DST).

Zmiana czasu letni w Polsce następuje w ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku był to weekend 25-26 marca. Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października.

Kiedy zmiana czasu 2024?

Zmiana czasu na letni w 2024 roku nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. Wskazówki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00 w nocy, czyli o jedną pełną godzinę do przodu. Według zamysłów racjonalizatorów stosowanie czasu letniego pozwala na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Przepisy dotyczące zmiany czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.

Czas zmieniamy w Polsce dwa razy w roku. Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku czas zimowy obowiązywał od ostatniej niedzieli września.

Natomiast czas letni jest wprowadzany w ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z 2 na 3. W związku z czym śpimy o godzinę krócej, ale wieczorem dłużej jest jasno.

Czas letni obowiązuje siedem miesięcy, a w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki z 3 na 2, przechodząc znów na czas zimowy.

Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce?

W Parlamencie Europejskim w 2019 roku uchwalono, by znieść zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Wówczas wydawało się, że w Polsce po raz ostatni czas zmienimy w 2022 roku. Jednakże na koniec zmiany czasu na razie się nie zanosi. Aktualne rozporządzenie premiera obowiązuje do 2026 roku. Zmienić się to może tylko w wypadku, gdy Unia Europejska wreszcie zmieni swoją dyrektywę i zaniecha zmiany czasu.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki