Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na letni. Zobacz kiedy. Specjalne rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
W nocy z soboty na niedzielę (29/30 października) cofamy zegarki z godziny 3 na 2.
W nocy z soboty na niedzielę (29/30 października) cofamy zegarki z godziny 3 na 2. Fot 123rf
Znów zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę (25 na 26 marca) kolejny raz zmienimy czas z zimowego na letni. Ale nie wszyscy wiedzą, że wymagało to specjalnego rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę 26 marca wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, choć stwierdzenie „przesuniemy” może być nieco mylące. Gros urządzeń wskazujących czas jak smartfony, tablety czy zegarki robi to automatycznie. Tylko czasomierze nastawiane mechanicznie wymagają ręcznej regulacji. W każdym razie tej nocy będziemy spali o godzinę krócej.

Zmiana czasu, jak wszystko w życiu, wymaga urzędowego zatwierdzenia i to najwyższym szczeblu. Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu jest regulowana przez dyrektywę unijną, a dotychczasowe próby uchylenia anachronicznych dziś przepisów wprowadzonych niegdyś w celu oszczędzania energii, spełzły na niczym.

Nie wszyscy wiedzą, że zmiana czasu w Polsce z zimowego na letni i odwrotnie wymagała specjalnego rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego. Zostało ono wydane 4 marca 2022 r. i będzie obowiązywać przez 5 lat. Precyzyjnie podaje daty i godziny zmiany czasu aż do roku 2026. Zmienić się to może tylko w wypadku, gdy Unia wreszcie zmieni swoją dyrektywę i zaniecha zmiany czasu. Wtedy Mateusz Morawiecki albo inny premier wyda nowe rozporządzenie. Na razie jednak się na to nie zanosi.

A co sądzą o zmianie czasu Polacy?
Z sondażu przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku przez IBRiS dla Radia Zet wynika, że prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.
47, 2 proc. ankietowanych zdecydowanie opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu i odpowiedziało „zdecydowanie tak”. 29,8 proc. uważa, że „raczej tak”.
Przeciwnych wprowadzeniu zniesienia zmian czasu jest niespełna 14 proc. badanych. Zdecydowanie przeciwko odejściu od zmian czasu opowiada się 9,1 proc. ankietowanych, a 4,8 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”.
Wykorzystano mat. PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki