MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana w dodatku motywacyjnym na korzyść nauczycieli. Wiemy, kogo obejmie i kiedy wejdzie w życie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Kogo obejmie, kiedy wchodzi w życie i czego dokładnie dotyczy?
Kogo obejmie, kiedy wchodzi w życie i czego dokładnie dotyczy? freepik
Nauczyciele oprócz pensji zasadniczej otrzymują także dodatki, np. za wysługę lat, pracę na terenie wiejskim czy uciążliwe warunki pracy. Wśród nich jest także dodatek motywacyjny. To właśnie w jego przypadku ma się pojawić istotna zmiana. Sprawdź, kogo obejmie, czego dotyczy i kiedy wejdzie w życie.

Spis treści

Dodatek motywacyjny. Ważna zmiana dla nauczycieli

Zgodnie z informacjami zawartymi w Karcie Nauczyciela, a także w rozporządzeniu dotyczącym dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, wysokość dodatku motywacyjnego ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora – organ prowadzący szkołę.

– Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony […] w wysokości nie wyższej niż 50 proc. otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego – czytamy w rozporządzeniu.

Nauczyciele nierzadko, chcąc dorobić do swojej podstawowej pensji, decydują się pracować ponad etat (np. 1,5, a nawet 2 etaty). Ci, którzy mają dwa różne etaty w dwóch różnych szkołach, otrzymują podwójny dodatek motywacyjny. Inaczej sytuacja wygląda, gdy nauczyciel wyrabia dwa etaty w jednej placówce. Wówczas dostaje dodatek motywacji tylko raz.

Ma się to zmienić. Opisany wyżej nauczyciel nawet jeśli wyrabia godziny ponadwymiarowe, realizując dwa etaty w jednej placówce, dostanie podwójny dodatek motywacyjny. Dotyczy to jednak jedynie nauczycieli pracujących w warszawskich szkołach.

– Z uwagi na braki kadrowe i zwiększającą się liczbę wakatów […] zajęcia szkolne w coraz większym stopniu realizowane są w ramach godzin ponadwymiarowych przydzielanych nauczycielom. Zgodnie z dotychczasowymi regulacjami praca nauczycieli w ramach godzin ponadwymiarowych, czyli ponad wymiar etatu realizowany w ramach podstawowego stosunku pracy, nie powodowała zwiększenia funduszu na dodatki motywacyjne. Jeśli ten sam nauczyciel pracował na 1.5 etatu, to na pół etatu dodatek też nie był naliczany. Powodowało to, że nauczycielom bardziej opłacało się pracować w dwóch szkołach. A to powodowało niepotrzebne ruchy między szkołami, niesłużące ani nauczycielom tracącym czas na dojazdy, ani uczniom – przekazała nam Monika Beuth ze stołecznego Urzędu Miasta.

Dodała również, że „zwiększa się fundusz motywacyjny w taki sposób, iż naliczany będzie on również na etaty wynikające z godzin ponadwymiarowych”.

– Przeliczając godziny ponadwymiarowe realizowane w warszawskich szkołach i placówkach oświatowych na etaty, otrzymujemy dodatkowo 5127 etatów, w oparciu o które nastąpi zwiększenie funduszu motywacyjnego o łączną kwotę około 37 mln zł w skali roku (kalkulacja: 5127 etatów x 600 zł x 12 miesięcy) – brzmi odpowiedź Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

Ponadto warto wiedzieć, że dodatki nie będą naliczane, na wakaty nieobsadzone, na pracowników będących na długotrwałym zwolnieniu lekarskim czy urlopach na poratowanie zdrowia. W przypadku Warszawy „środki na dodatki motywacyjne dla nauczycieli, w tym nauczycieli pełniących funkcje kierownicze i doradców metodycznych, wynoszą średnio 600 zł miesięcznie na jeden etat”.

Od kiedy nowość w dodatku motywacyjnym i dla kogo?

Zmiana w dodatku motywacyjnym ma wejść w życie 1 marca 2024 roku. Tak jak to już zostało podkreślone, dotyczy ona jedynie nauczycieli pracujących w Warszawie. W mediach społecznościowych pojawiają się jednak głosy, że reforma ta powinna objąć ogół osób nauczających.

Powód zmiany w dodatku motywacyjnym? Braki kadrowe

Jak przekazała nam przedstawicielka Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, zmiana w dodatku motywacyjnym spowodowana jest brakami kadrowymi w szkołach i dużą liczbą nieobsadzonych wakatów.

– Obecnie jest to prawie 3 tys. etatów nauczycielskich – zaznaczyła.

Nauczyciele nie chcą podejmować pracy w swoim zawodzie z powodu – jak sami podają – niskich pensji i trudnych warunków panujących w placówkach oświatowych. Zdarzały się nawet sytuacje, w których to rodzice sami szukali nauczycieli, by miał kto uczyć ich dzieci.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana w dodatku motywacyjnym na korzyść nauczycieli. Wiemy, kogo obejmie i kiedy wejdzie w życie - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki