Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Sprawdź, kto dostał awans, a kto został odwołany

Marcin Darda
Marcin Darda
Zmiany w Urzędzie Wojewódzkim: awans byłego asystenta Zbigniewa Ziobry, a radny PiS został nowym szefem Inspekcji Handlowej.

Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau odwołał dwójkę dyrektorów wydziałów: Jana Michajłowskiego, dotychczasowego dyrektora wydziału infrastruktury i rolnictwa oraz Agnieszkę Łukomską-Dulaj, dotąd dyrektorkę wydziału rodziny i polityki społecznej. Wojewoda Rau powołał także nowego szefa Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Został nim Krzysztof Stasiak, z wykształcenia prawnik, ale także polityk PiS , wiceprzewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej i współpracownik Janiny Goss, nieformalnej szefowej PiS w Łodzi. Jego awans oznacza dymisję Marka Jacka Michalaka, wieloletniego szefa wojewódzkiej Inspekcji Handlowej w Łodzi i... transfer do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego (ŁUW). Michalak został następcą odwołanego Michajłowskiego na stanowisku dyrektora wydziału infrastruktury w ŁUW. To postać doskonale znana w środowisku łódzkiej prawicy, niegdyś kojarzona z ZChN. W czasach rządu AWS i wojewody Michała Kasińskiego, Michalak kierował ówczesnym wydziałem Skarbu Państwa. Obecny wydział infrastruktury w sporej części wywodzi się z tamtego wydziału.

Odwołanie Agnieszki Łukomskiej-Dulaj też może mieć interesujący kontekst. Razem z Janem Michajłowskim była w siódemce dyrektorów wydziałów, którzy przetrwali pierwsze przegrupowanie na szczeblu dyrektorskim po objęciu stanowiska wojewody przez Zbigniewa Raua, powołanego przez premier Beatę Szydło (PiS).

Nowy dyrektor wydziału rodziny w związku z awansem wystąpił z Solidarnej Polski

O ile jednak Michajłowski przed dekadą, za pierwszego rządu PiS został odesłany z infrastruktury na odcinek zarządzania kryzysowego, o tyle Łukomska - Dulaj wówczas... awansowała. Ówczesny wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz (PiS) powołała ją na stanowisko dyrektora wydziału rodziny i polityki społecznej, a Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki w okresie dwóch rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, na tym stanowisku ją utrzymała.

Znany jest też następca Łukomskiej-Dulaj. Nominację na to stanowisko odebrał Piotr Cieplucha, dotychczas znany raczej z działań politycznych, mający w swym CV tylko posady doradców. Przed trzema tygodniami ukończył 27 lat, dwukrotnie, w 2010 i 2014 r. starał się o mandat radnego miejskiego w Łodzi z listy PiS, ale mandatu, mimo wysokich miejsc na listach, nie zdobył. Był asystentem szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, gdy ten pełnił mandat eurodeputowanego. Należał także do jego doradców w gabinecie politycznym w pierwszych miesiącach po nominacji Ziobry na ministra sprawiedliwości. Przed blisko rokiem przeszedł jednak do ŁUW, na stanowisko doradcy wojewody Raua. Cieplucha jest absolwentem wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie karierę naukową robił przez lata także wojewoda łódzki. Nowy dyrektor wydziału rodziny i polityki społecznej przez lata kierował także krajową młodzieżówką Solidarnej Polski, ale w związku z awansem w ŁUW, złożył legitymację partyjną.

Dagmarę Zalewską, rzeczniczkę wojewody zapytaliśmy o powody zmian, ale w odpowiedzi próżno tych powodów szukać: „(...) Dyrektorzy Wydziałów Rodziny i Polityki Społecznej oraz Infrastruktury i Rolnictwa zostali odwołani z dniem 13 lutego 2017 r. i aktualnie przebywają na urlopach wypoczynkowych. Po zakończeniu stosunku pracy na wyższym stanowisku w korpusie służby cywilnej z tytułu powołania powracają do pracy na nie wyższe stanowisko w korpusie służby cywilnej” - czytamy w korespondencji z rzeczniczką.

Słabnie pozycja zastępcy

Dymisje i nominacje dyrektorskie to już drugi polityczny wstrząs w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w ciągu zaledwie miesiąca.
W połowie stycznia wojewoda łódzki Zbigniew Rau odebrał bowiem nadzór aż nad trzema wydziałami swojemu zastępcy, wicewojewodzie Karolowi Młynarczykowi (PiS). Wicewojewoda stracił m.in. kluczowy dla reformy służby zdrowia wydział rodziny i polityki społecznej. Ten wydział w przyszłości ma przejąć kompetencje wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, gwarantuje zatem polityczne wpływy, tym bardziej, że Młynarczyk jest lekarzem i od początku swej misji w ŁUW często się na temat projektowanej reformy wypowiadał. Stracił też nadzór nad wydziałem gospodarowania nieruchomościami, który odpowiada za realizację programu Mieszkanie Plus. Młynarczykowi powierzył wojewoda pod nadzór tylko jeden wydział z dziewięciu w ŁUW, czyli wydział spraw obywatelskich i cudzoziemców. Eksperci od kuluarów łódzkiej polityki powiadają, że „ostre cięcie” kompetencji wicewojewody ma związek z osłabieniem wewnątrz PiS jego politycznej promotorki, posłanki Beaty Mateusiak - Pieluchy, która straciła stanowisko pełnomocnika partii w okręgu łódzkim. Cięcie zatem w sensie politycznym zbyt ryzykowne dla wojewody nie było. Ale z ŁUW dobiegają nieoficjalne wieści, że wicewojewodzie z wojewodą współpracuje się coraz trudniej, bo bywa, że Młynarczyk na spotkanie z Rauem czeka nawet po kilka godzin. ŁUW oficjalnie nas wówczas poinformował, iż wicewojewoda „(...) nadal będzie konsultował sprawy polityki rolnej, zdrowotnej i społecznej, jak również intensywniej wizytował powiaty i gminy województwa”. Czyli częściej możemy widywać wicewojewodę w terenie, niż w ŁUW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki