Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz ile można dorobić, aby nie stracić emerytury? Ile można dorobić do emerytury? Sprawdź, kto straci emeryturę! 5.12.2023

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Trzeba pilnować wysokości przychodów m.in. z: umowy o pracę i umowy zlecenia
Trzeba pilnować wysokości przychodów m.in. z: umowy o pracę i umowy zlecenia 123RF
ZUS może teraz zmniejszyć, a nawet zawiesić Twoje świadczenie! Koniecznie sprawdź, czy Twoje pieniądze z ZUS-u nie są zagrożone! Od września 2023 łatwiej stracić świadczenie.

Ile można dorobić do emerytury? Komu ZUS może zabrać pieniądze?

Jakie są limity zarobków dotyczą osób przebywających na

 • emeryturze, które nie ukończyły 60 lat – kobiety lub 65 lat – mężczyźni;
 • emeryturze pomostowej;
 • nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym;
 • rencie z tytułu niezdolności do pracy;
 • rencie z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy sprzed 1 stycznia 2003 r., chorobą zawodową;
 • rencie rodzinnej.

Osoby te muszą liczyć się z tym, że zarobki, których wysokość przekracza określone ustawowo progi, spowodują zmniejszenie lub zawieszenie emerytury bądź renty.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

O jakie przychody chodzi?

Dotyczy to przychodów m.in. z: umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy i umowy o pracę nakładczą.

Nie wszyscy wiedzą, że to samo dotyczy przychodów z tytułu otrzymywania zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i wyrównawczego, a także świadczeń rehabilitacyjnego i wyrównawczego oraz dodatku wyrównawczego. Inaczej mówiąc, kwoty tych zasiłków wliczają się do dodatkowego dochodu osiągniętego przez emeryta i może to wpłynąć na zmniejszenie lub zawieszenie wczesnej emerytury lub renty.

Ile można dorobić?

Jeśli przychody będą wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ale nie przekroczą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, świadczenie wczesnego emeryta lub rencisty zostanie zmniejszone.

Jeśli natomiast będą wyższe od 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, prawo do świadczenia zostanie zawieszone.

Czasem warto zadbać o to, by nasze dodatkowe zarobki zostały obniżone, by uniknąć przekroczenia tych progów.

Niższe limity od września 2023

WAŻNE!
Od września renciści i emeryci, którzy nie ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) mogą dorobić do świadczeń mniej niż w poprzednich trzech miesiącach. Progi zmniejszenia i zawieszenia świadczeń są niższe niż w poprzednim kwartale.

Limity zarobkowe zmieniają się bowiem co trzy miesiące.

Przychód, którego osiągnięcie grozi zmniejszeniem emerytury lub renty, a więc 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, od 1 września 2023 roku jest równy 4904,10 zł brutto.

Świadczenie może zostać zawieszone, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc od 1 września 2023 roku – 9107,50 zł brutto.

W sytuacji, gdy zarobki wczesnego emeryta bądź rencisty przekroczą 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (4904,10 zł brutto), ale nie przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (9107,50 zł brutto), świadczenie z ZUS-u będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Dlaczego zmniejszyły się limity?

Jak zaznaczyliśmy, progi dopuszczalnego przychodu są zależne od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W drugim kwartale przeciętne wynagrodzenie spadło w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia z pierwszego kwartału.

To wprost przełożyło się na obniżenia limitów dorabiania.

Dla porównania dodajmy, że w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2023 roku interesujące nas kwoty przychodu wynosiły:

 • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 4987 zł;
 • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 9261,60 zł.

Kwota maksymalnego zmniejszenia

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń. Od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynosi:

 • 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kogo to nie dotyczy?

Emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), nie ma żadnych szczególnych ograniczeń w podejmowaniu pracy. Może dorabiać na etacie czy umowie zleceniu dowolnie dużo, bez konsekwencji dla swojego świadczenia z ZUS.

Bez ograniczeń może też dorabiać osoba pobierająca rentę inwalidy wojennego oraz inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy ma związek ze służbą wojskową. To samo dotyczy osoby pobierającej rentę rodzinną, przysługującą po osobie uprawnionej do wcześniej wymienionych świadczeń, której śmierć miała związek ze służbą wojskową.

Pamiętaj o ważnym wyjątku

Pisaliśmy, że emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny może dorabiać, nie przejmując się wysokością dodatkowych przychodów.

Od tej reguły jest jednak wyjątek. Otóż gdy ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1588,44 zł brutto) i przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie – bez dopłaty do minimum.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki