ZPP: Podatek cukrowy generuje niewielkie wpływy finansowe. Tracą konsumenci i firmy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W styczniu wpływy z tytułu podatku cukrowego sięgnęły 76 mln zł.
W styczniu wpływy z tytułu podatku cukrowego sięgnęły 76 mln zł. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Zdaniem przedstawicieli Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, po pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania podatku, tracą konsumenci i firmy z branży napojowej. Z kolei budżet państwa zyskuje znacznie mniej, niż przewidywali projektodawcy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od samego początku konsekwentnie opowiadał się przeciwko wprowadzaniu podatku cukrowego. W toku procesu legislacyjnego ZPP wskazywało, że wszelkiego rodzaju podatki sektorowe "jedynie komplikują system i doprowadzają do zaburzeń na rynku". Związek równie negatywnie oceniał argumenty odnoszące się do polityki zdrowotnej, "nie wierzymy, by opodatkowanie określonej kategorii produktów miało stanowić adekwatną odpowiedź na wyzwania związane z rosnącym problemem otyłości w społeczeństwie".

- Po pierwszych dwóch pełnych miesiącach obowiązywania podatku cukrowego jesteśmy w stanie zidentyfikować pierwsze jego skutki. Najbardziej oczywistym z nich jest wzrost cen- napisano. Jak zaznaczają przedstawiciele ZPP, z uwagi na brak precyzji i wieloznaczność przepisów, pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących szczegółowych aspektów objęcia napojów nowym podatkiem. Jednak zdaniem ekspertów, najgorszą okolicznością jest fakt, że instytucje publiczne „przerzucają się” odpowiedzialnością za udzielenie jakkolwiek wiążących wyjaśnień. Jak wyjaśniają, chodzi o to, że "formalnie podatek cukrowy, mimo swojego fiskalnego charakteru i konstrukcji, jest „opłatą cukrową”, z której wpływy zasilają w znacznej części Narodowy Fundusz Zdrowia".

ZPP powołując się na na dane Ministerstwa Finansów, podaje, że w styczniu wpływy z tytułu podatku cukrowego sięgnęły 76 mln zł. Przyjmując utrzymanie tej dynamiki wpływów przez pozostałe miesiące, wpływy w ciągu całego 2021 roku ledwo przekroczą 900 mln zł.

- Jest to kwota znacznie niższa, niż pierwotnie zakładane przez projektodawcę 2 mld zł, które miały zasilić NFZ. Realne wpływy niższe o ponad 50 proc. od zakładanych każą zadać pytania o rzetelność i prawidłowość prognoz towarzyszących projektowi ustawy ws. podatku cukrowego- napisano.

- Skoro skutki makroekonomiczne w postaci zasilenia sektora finansów publicznych zostały w tak dużym stopniu przeszacowane, powstają oczywiste wątpliwości dot. rzetelności analiz sugerujących jakikolwiek „prozdrowotny” wpływ podatku- dodano.

ZPP w dalszym ciągu opowiada się przeciwko podatkom sektorowym i wprowadzaniu nowych obciążeń w czasie epidemii, konsekwentnie będąc również przeciwko podatkowi cukrowemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: ZPP: Podatek cukrowy generuje niewielkie wpływy finansowe. Tracą konsumenci i firmy - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie