ZUS w Łodzi ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się...

  ZUS w Łodzi ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod instytucję i wyłudzają dane osobowe

  Alicja Zboińska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  ZUS ostrzega przed osobami, które podszywają się pod urząd.
  1/3
  przejdź do galerii

  ZUS ostrzega przed osobami, które podszywają się pod urząd. ©Pawel Lacheta

  Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Łodzi ostrzegają przed kobietą, która podaje się za pracownika urzędu i przy okazji odwiedzin w domach łodzian spisuje dane emerytów. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio na łódzkim Polesiu.
  - Do jednego z mieszkań w Łodzi - na Polesiu, zapukała kobieta, która podając się za pracownika ZUS, spisała dane z tzw. „odcinka renty” 80-letniej rencistki - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Seniorka obawia się, że jej dane mogą teraz zostać podstępnie wykorzystane.

  Kobieta zgłosiła się z tą wiadomością do I Oddziału ZUS w Łodzi. Poprosiła jednocześnie urzędników, by nie zmieniali adresu na który mają przychodzić wypłaty świadczenia oraz by nie przelewali emerytury na konto w banku, jeśli osobiście nie zjawi się w ZUS-ie w tej sprawie. Kobieta obawia się bowiem, że osoba, która podszyła się pod urzędniczkę, może spróbować przejąć jej emeryturę.

  Na odcinku renty znajdują się dane dotyczące imienia, nazwiska, adresu, numeru świadczenia, wypłacanej kwoty i daty ostatniej wypłaty.

  - Na szczęście samo podanie wskazanych danych, nie jest wystarczające do zmiany dyspozycji wypłaty świadczenia - podkreśla Monika Kiełczyńska. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła swoich pracowników do domów świadczeniobiorców w celu spisywania danych z potwierdzeń wypłaty, wypełniania wniosków o przyznanie świadczenia czy jego przeliczenie i prosi o rozwagę przy wpuszczaniu obcych osób do domu.

  Urzędnicy przypominają, żemogą odwiedzić emeryta lub rencistę tylko w wyjątkowych sytuacjach. Pracownicy ZUS mogą zjawić się w domu ubezpieczonego, gdy chcą skontrolować płatników składek, którzy siedzibę swojej firmy mają pod domowym adresem i przeprowadzają kontrolę zwolnień lekarskich.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZUS to oszust

  *** (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Zlikwidować ZUS to i oszustów nie będzie, ZUS to największy oszust, ukradł mi pieniądze.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo