Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydowskie jazzowe klimaty

Anna Pawłowska
FOT. JACEK BEDNARCZYK/pap
FOT. JACEK BEDNARCZYK/pap
The Klezmatics - amerykańska grupa klezmerska, zagra dziś o godz. 21 koncert zamykający spotkania z cyklu Letniej Akademii Jazzu w klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi.

Grupa The Klezmatics została założona w 1986 roku w Nowym Jorku. Wykonuje muzykę klezmerską z elementami jazzu, rocka, gospel i innych współczesnych gatunków muzycznych.

Muzyka klezmerska, niegdyś związana z żydowskimi obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną w czasie ślubów i uroczystości, by wreszcie ewoluować w kierunku jazzu.
Oprócz utworów czysto instrumentalnych, zespół ma w repertuarze wiele tradycyjnych piosenek i pieśni żydowskich, śpiewanych m.in. w jidysz i po aramejsku. Twórczość grupy obejmuje nieliczne utwory anglojęzyczne (np. "Fradde's Song" z tekstem Tony'ego Kushnera). The Klezmatics radzą sobie równie dobrze w studiu, jak i podczas występów na żywo.

Ich wspólne koncerty z gwiazdami światowej muzyki (m.in. z Itzhakiem Perlmanem, Chavą Alberstein, Joshua Nelsonem) zawsze gromadzą liczną publiczność i okazują się milowymi krokami w karierze zespołu.

The Klezmatics występowali kilkakrotnie na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. W 2007 roku grupa zdobyła statuetkę Grammy w kategorii Najlepszy Album Muzyczny na Świecie za płytę "Wonder Wheel".

Zespół obecnie gra w składzie: Frank London (trąbka), David Licht (perkusja), Paul Morrissett (bas, cymbały), Lorin Sklamberg (śpiew, akordeon), Matt Darriau (instrumenty dęte), Lisa Gutkin (skrzypce).

Muzyka klezmerska rozpowszechniła się w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy pojawiły się wędrowne grupy żydowskich muzykantów. Ich nazwa pochodziła od hebrajskiego "klej zemer" oznaczającego "instrumenty muzyczne", dosłownie: "narzędzia pieśni". Ich muzyka związana była z kultem świątynnym, co wiązało się z używaniem instrumentów typowych dla obrzędów składania ofiar - trąbki, instrumentów perkusyjnych, harf i lir.

W czasach nam bliższych instrumentarium powiększyło się o obecnie najbardziej kojarzone z klezmerami - skrzypce i kontrabas. Ale nie można powiedzieć jednoznacznie, jakie instrumenty były tymi najczęściej używanymi, bowiem sięgano często po instrumenty popularne w danym regionie czy kraju.

Najwięcej wykonawców tego typu muzyki działa obecnie w Stanach Zjednoczonych. A jednej z lepszych amerykańskich grup wyrosłych z tego nurtu możemy posłuchać wieczorem w Wytwórni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki