18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

10 lat "Na Wspólnej". 1700 odcinków! [ZDJĘCIA]

Anna Gronczewska
Rodzina Andrzeja Brzozowskiego jeszcze w komplecie...
Rodzina Andrzeja Brzozowskiego jeszcze w komplecie... PAT
Udostępnij:
Był tort, szampan, fajerwerki, no i oczywiście życzenia... Tak ekipa "Na Wspólnej" świętowała swoje dziesięciolecie. Pierwszy odcinek tego popularnego serialu, emitowanego przez TVN, pokazano 27 stycznia 2003 roku. Przez ten czas obejrzeliśmy ponad 1700 odcinków!

Dziesięć lat temu poznaliśmy Marię Ziębę, rodzinę Brzozowskich i ich przyjaciół, których połączyło to, że zamieszkali w tym samym domu, w Warszawie, przy ulicy Wspólnej. Ale ich historia zaczyna się znacznie wcześniej.

Siedmioro w sierocińcu
Blisko trzydzieści lat temu w pewnym sierocińcu splotły się losy siedmiorga dzieci. Wiktor, Michał, Andrzej, Basia, Leszek, Weronika i Gabriela przyrzekli sobie, że przez resztę życia będą się wspierać i nikt z nich nigdy nie zostanie sam. Ich aniołem - opiekunem była Maria Zięba, która pracowała w tym czasie w domu dziecka i pokochała te dzieci jak swoje. Z czasem ich przyjaźń przerodziła się w więź silniejszą niż prawdziwe więzy krwi.

Punktem zwrotnym w życiu wszystkich okazała się tragiczna śmierć Wiktora. Niejasne okoliczności wypadku tylko pogłębiły szok związany z jego przedwczesnym odejściem.

Wiktor Brzozowski był szanowanym biznesmenem, szefem prężnie działającej firmy budowlanej, człowiekiem kojarzonym z pieniędzmi i sukcesem. Dla swoich przyjaciół był jednak kimś o wiele ważniejszym niż tylko spełnionym biznesmenem. Już w sierocińcu przyzwyczaili się przypisywać mu rolę nieformalnego przywódcy i opiekuna. O tym, że Wiktor dobrze wywiązał się z tego zadania, świadczyć może choćby jego ostatnia inwestycja - dom przy ulicy Wspólnej. Dzięki niemu ludzie, których kochał najbardziej na świecie, znaleźli swoje miejsce na ziemi. To właśnie tu co dnia przeżywają wraz z rodzinami i przyjaciółmi radości i smutki swojego życia...

Żona, syn, bracia...
Wiktora nigdy nie zobaczyliśmy na ekranie, ale w pierwszych odcinkach wiele o nim słyszeliśmy. Poznaliśmy za to dokładnie losy jego żony, syna oraz braci. Starszego, Andrzeja, współwłaściciela założonej przez Wiktora firmy "Bud-Maks" odtwarza krakowski aktor Tomasz Schimscheiner. Ma żonę Barbarę (Grażyna Wolszczak) i dwoje dzieci. Daniela gra młody aktor Michał Tomala. W córkę Karolinę wcielała się Matylda Damięcka. Kiedy jednak została studentką warszawskiej szkoły teatralnej, jej bohaterkę wysłano do Stanów Zjednoczonych. Ostatnio Andrzej Brzozowski nawiązał romans z piękną i młodą panią architekt Jagodą Wolską (Magdalena Różańska). Nie pierwszy w swoim w życiu... Żona nie była dłużna. Okazało się, że miała romans z jego bratem Wiktorem. Owocem tego związku jest Kuba, którego Andrzej uważał za swojego syna...

Michał Brzozowski to najmłodszy z braci. Gra go pochodzący z Kutna Robert Kudelski. Ma żonę Kingę (Ilona Wrońska) i syna Ignacego (Bartłomiej Kaszuba). Kinga była kiedyś kochanką Wiktora. Michał to niespokojny duch. Ostatnio przegrał wszystkie pieniądze w kasynie, co skończyło się atakiem serca. Na szczęście Michał dochodzi do zdrowia. - Tak naprawdę to kto wie, jaki on jest? - mówi o swym bohaterze Robert Kudelski. - W serialu nie wiadomo, dokąd postać zmierza. Przy wymyślaniu tego Michała wiedziałem, że może parę razy się zmieniać. Uznałem, że muszę znaleźć w nim człowieka, a nie papierowego bohatera. On jest taki, jacy my jesteśmy, ze swoimi wadami, zaletami. Czasem dobry, czasem zły. Jest po prostu ludzki. Targają nim emocje. W taką wielobarwną charakterologicznie postać można wpisać każdą intrygę, którą wymyślą scenarzyści.

Maria lokomotywą
Być może "Na Wspólnej" nie zdobyłoby takiej popularności, gdyby nie Maria Zięba i jej rodzina. Marię gra znakomita aktorka Bożena Dykiel. Jej męża Włodka, Mieczysław Hryniewicz, którego mogliśmy obejrzeć m.in w serialu "Zmiennicy". Jak zapewniają producenci "Na Wspólnej", w rodzinie Ziębów nie ma demokracji.

- Panuje tu surowy reżim totalitarny i kult przywódcy w duchu najlepszych tradycji północnokoreańskich - zapewniają. - Najwyższy wódz, Maria Zięba, sprawuje rządy twardej ręki, nie toleruje niesubordynacji i bezwzględnie tępi wszelkie próby buntu. Inna sprawa, że opór ze strony męża Włodka i córki Moniki jest minimalny. Wynikało to także stąd, że w głębi ducha odpowiada im taki układ. Maria kocha swoich "poddanych" miłością bezgraniczną i nigdy nie pozwoliłaby ich skrzywdzić.
W rodzinie Ziębów jednak nie wszystko układało się sielankowo. Po kilku latach pobytu w więzieniu powrócił ich marnotrawny syn Grzegorz (Leszek Lichota). Kiedy wydawało się, że jego życie zacznie się prostować - ożenił się z Żanetą(Anna Guzik) i został ojcem małej Marysi. Wtedy Leszek Lichota oznajmił, że odchodzi z serialu. Scenarzyści wymyślili więc, że Grzegorz wdaje się w porachunki z mafią, zostaje świadkiem koronnym i wyjeżdża na zawsze z Polski. Zaczyna tam nowe życie. Ziębowie traktują Żanetę jak własną córkę. W końcu i ona znajduje szczęście u boku Wojciecha Szulca, instruktora nauki jazdy. Wojtka gra były aktor Teatru Nowego w Łodzi Wojciech Błach.

Po latach na Wspólnej pojawia się też córka Ziębów, Renata (Marta Jankowska), z którą przez kilkanaście lat nie mieli kontaktu. Okazało się, że dziewczyna wróciła z Gdańska do Warszawy, po tym jak w wypadku samochodowym straciła dwóch synów. Renata układa sobie teraz życie u boku byłego policjanta Sławka (Mariusz Słupiński). Mężczyznę swego życia znajduje też Monika (Sylwia Gliwa), najmłodsza córka Ziębów. Z Damianem Cieślikiem (Waldemar Błaszczyk) mają syna Kajetana.
Bożena Dykiel śmieje się, że przez te dziesięć lat udało jej się zmienić Marię Ziębę na lepsze.

- Kiedy moja bohaterka dostała wylewu, widzowie bardzo mi współczuli - wspomina Bożena Dykiel. - Niektórzy byli przekonani, że ja też zachorowałam. Dla mnie to oznacza, że zagrałam przekonująco.

Pełna temperamentu aktorka męczyła się grając chorą Marię. Dlatego dosyć szybko scenarzyści postanowili ją całkowicie uleczyć. Oczywiście, ku uciesze widzów.

Druga szansa Hoffera
Widzowie bardzo lubią też rodzinę Hofferów. Roman (Waldemar Obłoza) był samotnym ojcem wychowującym dwoje dzieci - Kamila i Martę. Kamila gra Kazimierz Mazur junior. Jego ojca, też Kazimierza Mazura, niektórzy pamiętają jako niesfornego Tomaszka Niechcica z ekranizacji "Nocy i dni". W rolę Marty wciela się Joanna Jabłczyńska.

Roman Hoffer po śmierci żony znajduje wreszcie szczęście. Najpierw zostaje mężem Ewy Nowak (Ewa Gawryluk), a potem zakochuje się w Honoracie Leśniewskiej (Aleksandra Konieczna). Jako dojrzały mężczyzna postanawia rozpocząć studia na budownictwie.

Jego syn Kamil zostaje lekarzem i zakochuje się w Zuzie (Małgorzata Socha), nosicielce wirusa HIV. Mimo sprzeciwu ojca, biorą ślub. Zuza zachodzi w ciążę...

Siostra Kamila, Marta, zaczyna pracę w telewizji. Wychodzi za mąż za Filipa Konarskiego (Marcin Cholew), zostają rodzicami Ksawerego. Ale ich związek się rozpada. Marta zakochuje się w pilocie samolotów pasażerskich Januszu (Radosław Pazura). Kiedy już Janusz ma się jej oświadczyć, ginie w wypadku samochodowym. Koło Marty pojawia się Paweł Woliński (Rafał Cieszyński). Joanna Jabłczyńska dobrze pamięta swój pierwszy dzień na planie "Na Wspólnej".

- Było to dokładnie 9 grudnia, w moje 17. urodziny - wspomina Joanna Jabłczyńska. - Byłam bardzo podekscytowana: hala wyglądała okazale, miałam grać u boku aktorów, którzy zawsze byli dla mnie wzorem... Było to ogromne przeżycie, choć pamiętam, że początki były dla mnie bardzo trudne. Po obejrzeniu pierwszych odcinków miałam wrażenie, że nie dało się tego oglądać (śmiech). Tak naprawdę cała ekipa musiała się wszystkiego uczyć, bo wcześniej nie było w Polsce tego typu produkcji - codziennej, długoterminowej i pochłaniającej mnóstwo czasu. Od operatorów kamer, przez aktorów, po scenarzystów, przeszliśmy niezłą szkołę. Teraz mogę powiedzieć, że chodzę z podniesioną głową.

Jednym z bohaterów serialu jest Igor Nowak, z zawodu masażysta, który pracuje jako dziennikarz w jednej z warszawskich gazet. Dzięki tej roli widzowie usłyszeli o Jakubie Wesołowskim. Kuba gra pożeracza damskich serc. Ma dziecko z Magdą (Karolina Nolbrzak). Kiedy wreszcie chce ułożyć sobie z nią życie, pojawia się dawna miłość...

Śledzimy też losy Weroniki i Adama Roztockich, pary prawników. Weronikę gra Renata Dancewicz, a Adama - Zbigniew Stryj. Weronika dowiaduje się, że ma raka piersi. Wcześniej odnajduje ją biologiczna matka, Bożena Wielgosz. W tej roli oglądamy Bogusławę Pawelec, aktorkę Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Nie zapominajmy też o rodzinie Zimińskich i Dudków...

Dwa miliony
Każdy odcinek ogląda średnio 2 miliony widzów. Producenci zapewniają, że w kolejnych dziesięciu latach w serialu nie zabraknie nowych wątków, nowych zwrotów akcji i nowych bohaterów. Główne bohaterki w czwartkowym odcinku mogli widzowie obejrzeć w negliżu. Panie zdecydowały się rozebrać i sfotografować do kalendarza, dochód ze sprzedaży którego będzie przeznaczony na zakup mammobusu. A robią to dla swej przyjaciółki Weroniki. Do odważnej sesji fotograficznej pozowały m.in. Joanna Jabłczyńska, Bożena Dykiel, Maria Niklińska, Anna Guzik, Anna Korcz, Ewa Gawryluk i Małgorzata Socha.

Pojawienie się nowych bohaterów oznacza ogromną rewolucję w życiu mieszkańców Wspólnej, a w szczególności rodziny Ziębów… Już niebawem widzowie serialu będą świadkami kolejnych zaręczyn Żanety i Wojtka. Te, ku zaskoczeniu wszystkich, tym razem doprowadzą do ślubu! Wiele emocji wywoła, nabierająca coraz większych rumieńców, relacja Marty i Pawła. No i gorliwe starania Wolińskiego w kontekście odnalezienia informacji o dawcy serca, które otrzymał…
Będzie się działo.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
polka się zmienia
ILE ILE MOŻNA OGLĄDAĆ TĄ SZMIRĘ =TYLKO CHORY
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie