Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22 lipca - święto PRL. Sprawdź imprezy

Karolina Wojna, Maciej Kałach
22 lipca - święto PRL. Sprawdź imprezy
22 lipca - święto PRL. Sprawdź imprezy Tadeusz Szwed
Milicjanci przy wejściu, a przy barze wódka "Żytnia", piwo "Jasne Pełne", wino "Patykiem Pisane". Za barem kelner, wyjęty z dancingu i zwierzający się mu cinkciarze, u których można kupić bony i dolary. Na ścianach propagandowe plakaty, na ekranie fragmenty kroniki filmowej, na stolikach cerata. Na taką właśnie imprezę zaprasza w piątek klub "In-somni" w Piotrkowie Trybunalskim.

A wszystko po to, aby przywołać atmosferę jak z "Misia" Stanisława Barei, a gościom klubokawiarni przypomnieć klimat lat młodości lub dzieciństwa. Jak zapowiadają organizatorzy, oprócz klimatycznej zabawy, odbędzie się także wystawa charakterystycznych peerelowskich gadżetów, na której nie zabraknie syfonu, adapteru Bambino, magnetofonu szpulowego. Na pewno obsługa, a może także i część gości, będzie ubrana w stroje, nawiązujące do mody PRL.

- Chodzi o to, aby przypomnieć, co było śmiesznego w tamtych czasach - mówi Marcin Cecotka, odcinając się od gloryfikowania dawnego ustroju. - Sam mówię, że to czasy słusznie minione, ale byłem wtedy dzieckiem i lubię wspominać, co wtedy było fajne.

Zapowiedź imprezy, na którą wybiera się m.in. piotrkowska Lewica z posłem SLD Arturem Ostrowskim, już wzbudziła emocje na forach i wśród sympatyków prawicy. Jak podkreślają organizatorzy, "Party PRL" jest imprezą prywatną i bawić się w duchu minionych lat może każdy.

Kto chce świętować 22 lipca w dawnej "czerwonej Łodzi", może to zrobić np. na Piotrkowskiej, wypijając toast wodą, sprzedawaną - jak w PRL - z saturatorów.

Nie przyjął się pomysł Janka Skrzypińskiego, który przed trzema laty założył firmę, sprzedającą wycieczki po Łodzi lat 60. i 70. W programie była m.in. przechadzka po domu handlowym Uniwersal, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych ruchomych schodów w mieście. Skrzypiński chciał obwozić turystów czerwonym busem z fabryki Wartburga z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

- Ale zainteresowanie było słabe - narzeka Skrzypiński. Łodzianie ciekawi swojego miasta w czasach PRL mogą znaleźć coś dla siebie. 8 sierpnia stowarzyszenie Topografie zaprasza na spacer po śladach architektury okresu socrealizmu w Łodzi lat 1949 - 1956.

- Wtedy powstały tak charakterystyczne budynki, jak Hala Sportowa, Teatr Wielki czy gmach telewizji - mówi Łukasz Biskupski z Topografii. Trasa przechadzki prowadzi po Starym Mieście na Bałutach. Mali łodzianie i ich rodzice często zaglądają teraz do książek z legendarnej serii "Poczytaj mi, mamo".

- To książki, o które teraz pytają najczęściej rodzice i dziadkowie - mówi Magdalena Dałek z księgarni sieci Matras przy ul. Piotrkowskiej 144. Seria z bajkami, która zaczęła ukazywać się w 1951 r., właśnie doczekała się wznowienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki