Nasza Loteria

239 lat temu na prośbę prymasa Polski powstała sufragania łowicka [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
W czasie I wojny światowej w łowickiej sufragania znajdował się sztab okupacyjnych wojsk niemieckich
W czasie I wojny światowej w łowickiej sufragania znajdował się sztab okupacyjnych wojsk niemieckich Fotopolska.eu
Dokładnie 239 lat temu 4 grudnia 1781 roku mianowano pierwszego sufragana łowickiego. Został nim Kasper (Gaspar) Sebastian Szajowski (1726-1802). Święcenie biskupie otrzymał on rok później w kościele św. Jakuba w Skierniewicach.

239 lat temu na prośbę prymasa Polski powstała sufragania łowicka.

Ks. Szajowski święcenia kapłańskie otrzymał 20 listopada 1751 r. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Krakowie z rąk biskupa krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego, który też wyświęcił go 3 kwietnia 1752 r. w kolegiacie w Kielcach na subdiakona.

Z kolei święcenia diakonatu (30 VII 1752) i prezbiteratu (2 VIII 1752) duchowny przyjął - odpowiednio w katedrze krakowskiej na Wawelu (pierwsze) oraz „in ecclesia reverendissimorum patrum Ordinis Sancti Francisci Conventualium Cracoviae” (drugie) - przez posługę sufragana gnieźnieńskiego Krzysztofa Michała Dobińskiego.

Sufragania w Kościele katolickim jest diecezją, która należy metropolii, ale nie jest jej stolicą. Na jej czele stoi biskup sufragan. Obecnie w Kościele katolickim w Polsce sufraganami nazywa się zwyczajowo biskupów pomocniczych.

Sufragania łowicka została utworzona przez Stolicę Apostolską na prośbę prymasa Antoniego Ostrowskiego. Jej ostatnim biskupem w XIX wieku był spoczywający w Łowiczu - Henryk Plater (posługę pełnił w latach 1858-1863).
Tytuł sufragana łowickiego (podległego archidiecezji warszawskiej)w latach 1990-92 nosił również niedawno zmarły ks. Józef Zawitkowski, były biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Łowiccy sufragani, podobnie jak obecnie ordynariusze miejscowej diecezji, rezydowali w dworze nazywanym obecnie pałacem biskupim. Mieści się on przy placu Stary Rynek. Dwór sufraganów został ufundowany pod koniec XVII wieku przez łowickiego dziekana Wojciecha Krajewskiego. Budowla została przebudowana w II połowie XVIII wieku, a następnie rozbudowana przy wsparciu funduszy europejskich niespełna dekadę temu.

Budynek został wzniesiony w stylu późnobarokowym. Jego bryła posiada cechy dworu. Jest to parterowy budynek, z wysokim czterospadowym dachem, niegdyś krytym dachówką, zaś obecnie blachą. W elewacji znajdują się elementy dekoracyjne w formie lizen i wnęk. W części środkowej elewacji frontowej znajduje się ryzalit z czterokolumnowym gankiem, współcześnie zabudowanym. Dwór stoi na zboczu w ogrodzie. Od strony Starego Rynku oddziela go mur z reprezentacyjną bramą.

Poniżej przedstawiamy archiwalne i współczesne zdjęcia łowickiej sufragani oraz skierniewickiego kościoła pw. św. Jakuba.

Zdjęcia: UM w Łowiczu, fotopolska.eu.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki