239 lat temu na prośbę prymasa Polski powstała sufragania łowicka.
Ks. Szajowski święcenia kapłańskie otrzymał 20 listopada 1751 r. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Krakowie z rąk biskupa krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego, który też wyświęcił go 3 kwietnia 1752 r. w kolegiacie w Kielcach na subdiakona.
Z kolei święcenia diakonatu (30 VII 1752) i prezbiteratu (2 VIII 1752) duchowny przyjął - odpowiednio w katedrze krakowskiej na Wawelu (pierwsze) oraz „in ecclesia reverendissimorum patrum Ordinis Sancti Francisci Conventualium Cracoviae” (drugie) - przez posługę sufragana gnieźnieńskiego Krzysztofa Michała Dobińskiego.
Sufragania w Kościele katolickim jest diecezją, która należy metropolii, ale nie jest jej stolicą. Na jej czele stoi biskup sufragan. Obecnie w Kościele katolickim w Polsce sufraganami nazywa się zwyczajowo biskupów pomocniczych.
Sufragania łowicka została utworzona przez Stolicę Apostolską na prośbę prymasa Antoniego Ostrowskiego. Jej ostatnim biskupem w XIX wieku był spoczywający w Łowiczu - Henryk Plater (posługę pełnił w latach 1858-1863).
Tytuł sufragana łowickiego (podległego archidiecezji warszawskiej)w latach 1990-92 nosił również niedawno zmarły ks. Józef Zawitkowski, były biskup pomocniczy diecezji łowickiej.
Łowiccy sufragani, podobnie jak obecnie ordynariusze miejscowej diecezji, rezydowali w dworze nazywanym obecnie pałacem biskupim. Mieści się on przy placu Stary Rynek. Dwór sufraganów został ufundowany pod koniec XVII wieku przez łowickiego dziekana Wojciecha Krajewskiego. Budowla została przebudowana w II połowie XVIII wieku, a następnie rozbudowana przy wsparciu funduszy europejskich niespełna dekadę temu.
Budynek został wzniesiony w stylu późnobarokowym. Jego bryła posiada cechy dworu. Jest to parterowy budynek, z wysokim czterospadowym dachem, niegdyś krytym dachówką, zaś obecnie blachą. W elewacji znajdują się elementy dekoracyjne w formie lizen i wnęk. W części środkowej elewacji frontowej znajduje się ryzalit z czterokolumnowym gankiem, współcześnie zabudowanym. Dwór stoi na zboczu w ogrodzie. Od strony Starego Rynku oddziela go mur z reprezentacyjną bramą.
Poniżej przedstawiamy archiwalne i współczesne zdjęcia łowickiej sufragani oraz skierniewickiego kościoła pw. św. Jakuba.
Zdjęcia: UM w Łowiczu, fotopolska.eu.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?