MKTG SR - pasek na kartach artykułów

36. rocznica strajków studenckich w Łodzi [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
36. rocznicę strajków studenckich w Łodzi świętowali w piątek studenci Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Z okazji rocznicy studenci postanowili spędzić całą noc na wydziale i odtworzyć w ten sposób zachowanie strajkujących. Można też było posłuchać wspomnień uczestników strajków.

- Wieczorami przychodzili aktorzy z Teatru Nowego, były przedstawienia. W niedzielę przychodził ksiądz i odprawiał mszę. Połowa strajkujących przystępowała do komunii, to było jak na tamte czasy niezwykłe – wspomina dr Zbigniew Głuszczak, który w 1981 dopiero zaczynał pracę na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

**

35. rocznica wybuchu strajku studentów w Łodzi [ZDJĘCIA]

**

Strajk studentów rozpoczął się 21 stycznia 1981 r. po odmowie rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Rozpoczął się na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, by objąć kolejne wydziały i uczelnie. W sumie był to największy i najdłuższy strajk polskich studentów. Wzięło w nim udział około 10 tys. studentów z pięciu łódzkich uczelni. Strajk zakończył się 17 lutego 1981 r. po zarejestrowaniu NZS.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki