Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

400 uczniów przemaszerowało nadwarciańskim szlakiem wojny obronnej 1939 [ZDJĘCIA]

Magda Kopańska
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 Magda Kopańska
Prawie 400 uczniów wieluńskich szkół wzięło udział w IV Marszu Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939. Przygotowano dla nich rekonstrukcję walk i zawody strzeleckie.

Pochód tradycyjnie wyruszył z leżącej nad Wartą miejscowości Krzeczów w gminie Wierzchlas. Tym razem miejscem docelowym marszu był poligon wojskowy w miejscu dawnej wioski Więcławy. Jej mieszkańcy zostali stąd wysiedleni w 1937 roku.

- W czerwcu 1938 roku przybyły na ten teren trzy bataliony pancerne. Przez 6 tygodni odbywały się tutaj ćwiczenia taktyczne, w których udział wzięło około 1500 żołnierzy. Były to pierwsze i jednocześnie ostatnie tak duże ćwiczenia wojska polskiego na pograniczu polsko-niemieckim. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tamtych wydarzeń, stąd nasze dzisiejsze stroje wojsk pancernych - tłumaczył uczestnikom Przemysław Bucki, członek Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej w Wieluniu, które przygotowało na tę okazję rekonstrukcję potyczki pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi.

Rekonstruktorzy, wśród których był także przedwojenny policjant oraz sanitariuszka, wzmocnili edukacyjny przekaz całego wydarzenia. Ich umundurowanie i sprzęt tworzyło doskonałe tło do lekcji historii, jaka odbyła się w warunkach polowych.

Gościem specjalnym marszu był syn zarządcy poligonu Józef Mroczkowski, który wspominał czasy, kiedy na Kulowej Górze (nazwanej tak ze względu na funkcjonującą tu wówczas strzelnicę) nie było jeszcze lasu, słychać było za to strzały. Jego ojciec Stanisław Mroczkowski był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, wielokrotnie ranny w walkach, za zasługi poniesione na polach bitewnych został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Poligonem opiekował się od jego powstania.

Teren dawnej strzelnicy został ponownie wykorzystany, bowiem uczniowie mogli się sprawdzić w zawodach strzeleckich. Organizatorami marszu byli: Stowarzyszenie Historyczne BON, Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Nadleśnictwo Wieluń. Marsz odbywał się pod znakiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i był poświęcony wszystkim Polakom, którzy ginęli w walce o wolność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki