Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 tysięcy złotych dla poety z Tomaszowa Mazowieckiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Mieszkający w Tomaszowie Mazowieckim Tomasz Bąk znalazł się w gronie laureatów cenionej, 15. Nagrody Literackiej Gdynia. Zwycięzcami zostali również eseistka Urszula Zajączkowska, debiutująca prozaiczka Dorota Kotas i tłumacz Piotr Sommer.

Nazwiska zwycięzców zostały ogłoszone podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Nagroda Literacka Gdynia 2020, podobnie jak w ubiegłych latach, decyzją Kapituły trafiła w ręce czworga laureatów wyłonionych spośród dwudziestu nominowanych twórców. Tomasz Bąk został uhonorowany w kategorii poezja za tom poetycki „Bailout” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2019) - poemat antykapitalistyczny, którego cała metaforyka zaczerpnięta została z podręczników ekonomii. Urodzony w 1991 roku twórca mieszka w Tomaszowie Mazowieckim, jest autorem trzech książek z wierszami i jednoaktówki „Katedra”. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut za tom „Kanada” i Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendium im. Stanisława Barańczaka za tom „Utylizacja. Pęta miast”.

W kategorii eseistyka wyróżnienie otrzymała Urszula Zajączkowska, nagrodzona za pierwszy w karierze naukowca i poetki zbiór esejów „Patyki, badyle” (Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019). W kategorii proza nagrodę wręczono Dorocie Kotas za debiutancką powieść „Pustostany” (Wydawnictwo Niebieska Studnia, Warszawa 2019). W kategorii przekład na język polski nagroda przypadła Piotrowi Sommerowi za tłumaczenie zbioru wierszy „Co robisz na naszej ulicy” autorstwa Charlesa Reznikoffa (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2019).

Laureatki i laureaci nagrody otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczyła w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Jak podkreślają organizatorzy, do konkursu zgłoszono rekordowo dużo - bo aż 537 - książek. Wydarzeniu towarzyszył festiwal Miasto Słowa.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki