Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 godzin na stawienie się do wojska lub więzienie. Nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Według nowych zapisów w karcie osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od otrzymania informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się w określonego w tej karcie miejsce.
Według nowych zapisów w karcie osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od otrzymania informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się w określonego w tej karcie miejsce. Pixabay
Od stycznia 2024 roku obowiązuje nowy wzór karty powołania. Zmiany w dokumencie nie są może zbyt duże, ale lepiej widoczna jest informacja o karach za niestawienie się do wojska w czasie ogłoszenia mobilizacji lub na wypadek wojny.

Zobacz jakie kary grożą za niestawienie się do wojska

O nowym rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej, określającym nowy wzór karty powołania do służby wojskowej w razie mobilizacji i w czasie wojny napisał portal samorządowy.

Kary więzienia za niestawienie się do wojska

W nowym wzorze karty powołania jest informacja o karach za nie stawienie się do wojska w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. O jakie kary chodzi? „Kto w czasie mobilizacji lub wojny, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy)” - czytamy na wzorze kart powołania.

Jak podaje portal samorządowy, to jednak nie wszystko, bo we wzorze jest też mowa o tym, że „kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 (art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy)”.

Tylko sześć godzin na stawienie się w jednostce

Według nowych zapisów w karcie osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od otrzymania informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się w określonego w tej karcie miejsce. Do wybranej jednostki wojskowej trzeba ze sobą zabrać tę kartę, książeczkę wojskową, dowód osobisty oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przebieg służby.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w tej sprawie zostało ogłoszone 29 grudnia 2023 roku i zaczęło obowiązywać od soboty, 13 stycznia 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki