6-latki w szkołach: najwięcej w Łęczycy, Łasku i Łodzi

  6-latki w szkołach: najwięcej w Łęczycy, Łasku i Łodzi

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  6-latki w szkołach: najwięcej w Łęczycy, Łasku i Łodzi
  1/2
  przejdź do galerii

  6-latki w szkołach: najwięcej w Łęczycy, Łasku i Łodzi ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse/archiwum

  Łódzkie kuratorium oświaty właśnie policzyło, ile 6-latków trafi po wakacjach do pierwszych klas podstawówek naszego województwa. Sumując dane przesłane przez samorządowców urzędnicy kuratora ogłosili liczbę ponad 3 tys. dzieci z rocznika 2007, które od września rozpoczną naukę na podstawie decyzji rodziców.
  Kuratorium oświaty przesłało nam dane odnośnie liczby 6-latków zapisanych do pierwszej klasy, jednak bez informacji, ile dzieci z rocznika 2007 zamieszkuje teren podlegający danemu samorządowi. Te dane zaczerpnęliśmy z bazy GUS. Liczbę 6-latków w szkołach Łodzi zaktualizowaliśmy z 939 (według kuratorium) do 1111, ponieważ tę drugą liczbę przedstawia łódzki magistrat, dodając chętnych do licznych w mieście szkół niepublicznych.


  Ogółem rodzice zapisali do pierwszej klasy prawie 13 proc. populacji 6-latków z województwa łódzkiego. - Kończący się rok szkolny rozpoczęło ok. 16 proc. 6-latków. Należy jednak pamiętać, że rodzice mogą zapisywać dzieci do szkół także w wakacje i zapewne we wrześniu powtórzy się wynik z ostatniego naboru - przewiduje Elżbieta Modrzejewska, dyrektor Wydziału Strategii i Kadr Kuratorium Oświaty w Łodzi.

  Jednak powtórki rekordu z roku szkolnego 2011/2012 na pewno nie będzie. Wtedy do pierwszej klasy poszedł co piąty 6-latek z Łódzkiego. Przyczyna? Rodzice bali się tzw. podwójnego rocznika: 6-latków i 7-latków, które miały trafić do szkół we wrześniu 2012 roku. Do takiej "kumulacji" nie doszło, ponieważ premier Donald Tusk termin reformy przesunął. Obowiązkowo 6-latki, ale tylko urodzone w pierwszym półroczu 2008 r., trafią do podstawówek w 2014 r.

  Pierwsze miejsce powiatu łęczyckiego to zasługa przede wszystkim gminy Łęczyca. Tam do podstawówki trafi aż 80 ze 169 tamtejszych 6-latków. Ale np. Świnicach Warckich do szkoły nie pójdzie żadne z 43 dzieci urodzonych w 2007 r.

  Powiat łaski wysoki odsetek "uszkolnionych" maluchów zawdzięcza nie tylko największej z gmin - w Łasku do pierwszej klasy pójdzie 83 z 319 dzieci z 2007 r., ale i Wodzieradom, gdzie prawie połowa rodziców 28 dzieci zdecydowała się posłać je do szkoły.
  Trzecie miejsce w naszym rankingu "uszkolnienia" zajęła Łódź, gdzie rekrutacja nie przebiega spokojnie. Jak informowaliśmy wczoraj, część rodziców czuje się zawiedziona, że ich 6-latki nie trafiły do klas pierwszych bez 7-latków, a w taki sposób zinterpretowali obietnice urzędników.

  Dwa pozostałe największe miasta regionu - Piotrków i Skierniewice - w naszym rankingu wloką się w ogonie.
  Najsłabiej 6-latki do szkół werbowali samorządowcy z powiatów rawskiego oraz wieruszowskiego.
  W Rawie pierwszego dzwonka nie usłyszy żaden ze 199 maluchów zamieszkujących to miasto. Podobnie jest w pobliskich gminach Cielądz i Regnów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo