Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

705-lecie supliki sulejowskiej: piknik i zabawa na sulejowskim Podklasztorzu ZDJĘCIA

Dagmara Kubczak
705-lecie supliki sulejowskiej i piknik w Opactwie Cystersów
705-lecie supliki sulejowskiej i piknik w Opactwie Cystersów Dagmara Kubczak
Po ponad 700 latach na sulejowskim Podklasztorzu znów gościli rycerze, opat, biskup i Władysław Łokietek. Pod klasztorem Cystersów stanęła wioska średniowieczna, a inscenizacja historyczna przygotowana przez bractwa rycerskie przybliżyła wydarzenie sprzed 705 laty, ważne nie tylko dla ówczesnych krajan. Wkrótce więcej zdjęć oraz informacji.

Piknik - Łódzkie Królewskie - odbył się na Podklasztorzu w Sulejowie

"Piknikowo i sportowo, aktywnie i zdrowo w województwie łódzkim" - pod takim hasłem w niedzielę, 25 czerwca, Opactwo Cystersów Hotel Podklasztorze tętniły życiem. A okazja była wyjątkowa, bo historyczna. W murach i pod murami klasztoru świętowano 705-lecie uchwalenia supliki sulejowskiej.

Motto pikniku - Łódzkie królewskie - nawiązywało do głównego punktu niedzielnego wydarzenia, a więc obchodów 705. rocznicy uchwalenia supliki sulejowskiej, która według historyków jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii naszego kraju - w ten sposób wówczas zainicjowano zjednoczenie państwa polskiego po prawie 200 latach rozbicia dzielnicowego. Z tej okazji pod murami klasztoru Cystersów można było obejrzeć inscenizację historyczną. Jej autorzy zrekonstruowali wydarzenia z 1318 roku.

Wówczas w sulejowskim opactwie odbył się historyczny zjazd rycerstwa, możnowładców i duchowieństwa ówczesnej Polski. To właśnie podczas tego wydarzenia podpisano Suplikę Sulejowską, czyli prośbę do papieża o zgodę na koronację nowego władcy – Władysława Łokietka.

Niedzielne obchody rozpoczęła msza święta w klasztorze, a tuż po niej barwny orszak gości i rycerzy przy dźwiękach średniowiecznej muzyki przemaszerował na Podklasztorze. Pod klasztorem stanęła także wioska średniowieczna, pełna nie tylko rycerzy - był także sam opat klasztoru i biskup w strojnych szatach, a nawet heretycy. Rycerze chętnie opowiadali legendy, a najmłodsi uczestnicy imprezy chętnie próbowali sił w walkach rycerskich, pozowali do zdjęć w rycerskich hełmach i bili monety. Stanęła też kuźnia kowala, można też było podziwiać zrekonstruowane średniowieczne przedmioty. O atrakcje zadbali rekonstruktorzy m.in. z Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej i Drużyny Wojów Piastowskich.

Był również pokaz dzikiego ptactwa, strażackiego wozu, stanęły stoiska regionalnych instytucji oraz piotrkowskiej komendy policji. Z kolei przebogatą ofertę regionalnych dań i przysmaków - stoły wręcz uginały się od regionalnego jadła - przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich, które na Podklasztorze zjechały nie tylko z gminy Sulejów, ale i powiatu piotrkowskiego. Na jednym ze stoisk w ofercie można było znaleźć ciulim przygłowski, czyli przedwojenną potrawę przygotowywaną przez żydowską społeczność. Ale dla smakoszy były także swojskie napoje i swojskie wędliny, a także zalewajki i wszelkiej maści pierogi oraz ciasta.

Odbył się także finał pleneru rzeźbiarskiego, dla najmłodszych stanęły wielkie dmuchańce. Na scenie występili m.in. Orkiestra z Golesz Dużych, a na finał Mateusz Ziółko.

Więcej informacji wkrótce, tymczasem zobaczcie, co działo się w niedzielne popołudnie przy Opactwie Cystersów i Hotelu Podklasztorze. Niedługo także video!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki