ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  72. urodziny Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej...

  72. urodziny Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  72. urodziny Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej [ZDJĘCIA]
  1/53
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  W dwóch największych łódzkich uczelniach, powołanych do życia 24 maja 1945 roku, odbyły się w środę, 24 maja, uroczyste posiedzenia senatów.
  W nowoczesnej auli A-1 Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej, po przemówieniu prof. Antoniego Różalskiego, rektora Uniwersytetu Łódzkiego, odbyła się podniosła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa tej uczelni prof. Krzysztofowi Pomianowi (rocznik 1934) - filozofowi, historykowi idei, muzealnikowi i eseiście; jednemu z najwybitniejszych polskich humanistów.

  Następnie wręczono medale i nagrody osobom zasłużonym dla Uniwersytetu Łódzkiego.

  Medalami Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel UŁ) uhonorowani zostali: prof.
  Jan Jędrzejewski (University of Ulster), prof. Cora Dietl (Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen), prof. Jan C. Joerden (Uniwersytet Europejski Viadrina), prof. Hans Jurgen Bomelburg (Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen), prof. Andrej Bobak (Uniwersytet w Koszycach), prof. Vytautas Nekrosius (Uniwersytet Wileński), prof. Adelina Sanchez Espinoza (Uniwersytet w Granadzie), prof. Andrzej Chodubski (Uniwersytet Gdański), Christine Bily (Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen) i Luis M. Z. Chicharo (Uniwersytet Algarve).

  W godzinach poobiednich w tej samej auli odbyła się uroczysta promocja 90 doktorów i 30 doktorów habilitowanych.

  Podczas jubileuszowej uroczystości w Politechnice Łódzkiej prof. Sławomir Wiak, rektor uczelni, podkreślił, że tegoroczne świętowanie ma wymiar szczególny, ponieważ przez dwa najbliższe dni - 25 i 26 maja Łódź akademicka będzie gospodarzem konferencji programowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzedzającej Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie.

  - To dowód, że głos łódzkich uczelni jest bardzo ważny i liczy się w dyskusji na temat zmian w szkolnictwie wyższym - mówił rektor PŁ. - Jestem zaszczycony, że w imieniu środowiska akademickiego naszego miasta otworzę to wydarzenie.

  Podkreślił też znaczenie Studenckiej Strefy Nauki, Techniki i Sztuki: - Celem projektu jest zapewnienie unikatowego w skali kraju wsparcia infrastrukturalnego dla różnorodnych form twórczych i aktywności studentów oraz doktorantów w obszarach: nauki, innowacji, biznesu, sztuki, kultury oraz ich indywidualnego i społecznego rozwoju. Powstaje kreatywna przestrzeń potęgująca możliwości studentów.

  Po przemówieniu rektora wręczono nagrody, m.in. za osiągnięcia naukowe i za prace dyplomowe. Następnie uczestnicy uroczystości zwiedzili Zatokę Sportu, która będzie oddana do użytku 1 października.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SZCZERZE???

  studentka! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  dziady do domu!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Michnik jako kto tam był?

  Lonka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Czy Michnik dostanie honoris causa którejś uczelni. A może przyjechał po prośbie, tyle kasy się tam przelewa, że coś może skapnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo interesują imprezy dla dziadów.

  była (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  n

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo