Nasza Loteria

84. rocznicy bitwy nad Bzurą w Koźlu. Oficjalne uroczystości

Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Wideo
od 16 lat
Dziś przypada 84. rocznica bitwy nad Bzurą. Pomimo przegranej Polaków była to jedna z najważniejszych bitew, dzięki której zdezorganizowano wojsko niemieckie.
od 16 lat

Pamięć o Polakach poległych w tej bitwie nie gaśnie i dziś oddano cześć i hołd wszystkim poległym w tym miejscu.

Oficjalne uroczystości odbyły się miejscowości Koźle w gminie Stryków od uroczystej mszy świętej, Druga część obchodów została zorganizowana na miejscowym cmentarzu, gdzie znajdują się mogiły poległych żołnierzy. W przemówieniach doceniono heroizm i odwagę osób walczących o wolność naszego kraju.

- Trzeba podziękować burmistrzowi Kosmowskiemu za przygotowanie tej uroczystości. To bardzo ważne, by przekazywać te wartości młodzieży, żeby wiedziały, że wolność nie jest dana raz na zawsze i ile musieli poświęcić nasi przodkowie - powiedział Krzysztof Ciebiada, kandydat na posła PiS.

Podczas uroczystości wręczono także medal pro patria osobom, które krzewią pamięć o tych wydarzeniach. Otrzymały je: Andrzej Pożarlil, opiekun i nauczyciel klas mundurowych w szkole w Bratoszewicach oraz `Łukasz Roman, pracownik Starostwa Powiatowego w Zgierzu.

Następnie pod pomnikiem w Koźle złożono wiązanki kwiatów.

Bitwa pod Bzurą

Bitwa nad Bzurą (także bitwa pod Kutnem) – starcie zbrojne, trwające od 9 do 22 września 1939 roku. Największa bitwa kampanii polskiej 1939. Została ona stoczona przez dwie polskie armie – „Poznań” (gen. Tadeusz Kutrzeba) i „Pomorze” (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe „Süd” (gen. Gerd von Rundstedt). Bitwa miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą.

Dowództwo niemieckie nie zauważyło, że na tyłach szybko posuwających się ku Warszawie dywizji pancernych i zmotoryzowanych Wehrmachtu znalazły się liczne siły Wojska Polskiego. Nieprzyjaciel dążył do zamknięcia całości wojsk polskich w gigantycznym kotle na zachód od Wisły, obejmującym tereny przyznane mu w tajnych aneksach paktu Ribbentrop-Mołotow. Niemcy zlekceważyli jednak najdalej wysuniętą na zachód Armię „Poznań” dowodzoną przez gen. Tadeusza Kutrzebę. Wobec groźby okrążenia wycofywała się ona na wschód i w pewnym momencie spotkała się z dywizjami Armii „Pomorze” gen. Władysława Bortnowskiego.

Gen. Kutrzeba, wykorzystując tę sytuację, chciał uderzyć połączonymi siłami obu armii na tyły maszerującej ku Warszawie . Armii niemieckiej.

9 września marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz natarcia na północne skrzydło Grupy Armii Południe. Generał Kutrzeba dążył do tego uderzenia od dłuższego czasu, jednak spotykał się z odmową marszałka, który nakazywał wycofywanie wojsk armii „Poznań” w kierunku Warszawy.

Celem uderzenia było zmuszenie Niemców do zaprzestania pościgu za odchodzącymi do południowo-wschodniej Polski (przedmoście rumuńskie) armiami „Prusy”, „Lublin”, „Kraków”, „Karpaty”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki