MKTG SR - pasek na kartach artykułów

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej wznawia nabór. Ochotnicy mogą wybierać między szkoleniem ciągłym i weekendowym

Stanisław Sowa
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wznawia nabór. Ochotnicy mogą wybierać między szkoleniem ciągłym i weekendowym.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wznawia nabór. Ochotnicy mogą wybierać między szkoleniem ciągłym i weekendowym.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wznawia nabór. Ochotnicy mogą wybierać między szkoleniem ciągłym i weekendowym.

Nabór i szkolenia w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zostały zawieszone na początku marca, dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowały się w pomoc potrzebującym, samorządom, służbie zdrowia i osobom starszym, zmieniając model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

Działania żołnierzy 9ŁBOT w walce z pandemią nie zwalniają tempa, ale jednocześnie łódzka brygada przygotowuje się do wznowienia naboru nowych ochotników. Jak informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy 9ŁBOT, zainteresowani służbą mają do wyboru szkolenie podstawowe w formie ciągłej przez 16 dni lub 8 weekendów. To pewnego rodzaju nowość w łódzkiej brygadzie. Do tej pory szkolenie podstawowe dla osób, które nie miały styczności z wojskiem, odbywało się tylko w formie ciągłej przez 16 dni, mimo to wzbudzając wątpliwości czy przez tak krótki okres można nauczyć adepta WOT podstawowych umiejętności. Czy podzielenie tego wstępnego szkolenia na 8 weekendów po dwa dni to dobre rozwiązanie?

- Jesteśmy elastyczni, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tych ochotników, którzy nie mogli sobie pozwolić na 16-dniowe szkolenie, to przecież osoby normalnie pracujące i uczące się - mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk. - Właściwie tę formę szkolenia podstawowego zaczęliśmy już przed nowym rokiem, ale została przerwana przez pandemię. Wiemy, że w innych brygadach ten system szkolenia podstawowego się sprawdził.

Wyznaczono już terminy najbliższych szkoleń podstawowych.

Szkolenie podstawowe 16-dniowe

  • 17.07 – 01.08
  • 21.08 – 05.09
  • 04.09 – 19.09
  • 13.11 – 28.11.

Podstawowe w systemie weekendowym rozpoczyna się od 26.09 – 27.09 i zakończone będzie 28.11 przysięgą wojskową.

Szkolenie wyrównawcze 8-dniowe – dla osób, które ukończyły w przeszłości przeszkolenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową (dotyczy również żołnierzy rezerwy)

  • 25.07 – 01.08
  • 29.08 – 05.09
  • 12.09 – 19.09
  • 21.11 – 28.11.

Po szkoleniu podstawowym odbywają się szkolenia rotacyjne w systemie weekendowym, co pozwala ochotnikom pogodzić służbę w wojsku z życiem prywatnym i zawodowym. Chętni mogą się zgłaszać do czterech Wojskowych Komend Uzupełnień w województwie łódzkim: w Łodzi, Skierniewicach, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim.

Obecnie 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad tysiąc żołnierzy, docelowo ma osiągnąć pułap ok. 3 tysięcy. Do tej pory powstały dwa bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu i Kutnie. Następny w planach jest batalion w Łasku. Jeszcze w tym roku ćwiczyć tam będzie jedna z kompanii podporządkowanych batalionowi w Zgierzu, ale składająca się z osób zamieszkałych w okolicy Łasku. Czwarty batalion w Piotrkowie Trybunalskim jest wciąż na etapie planów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki