MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi żołnierze w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Uroczysta przysięga odbędzie się 20 kwietnia w centrum Łodzi

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 49 ochotników. Przysięga odbędzie się 20 kwietnia w pasażu Schillera w Łodzi
Do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 49 ochotników. Przysięga odbędzie się 20 kwietnia w pasażu Schillera w Łodzi 9 ŁBOT
Prawie 50 nowych ochotników wstąpiło w 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wszyscy rozpoczęli szkolenie w 92. batalionie lekkiej piechoty w Kutnie. Wśród nich są uczniowie i studenci, osoby prowadzące działalność gospodarczą, nauczyciele i pracownicy biurowi. To drugie w tym roku wcielenie do WOT w łódzkiej brygadzie.

5 kwietnia odbyło się wcielenie 49 ochotników do 92. batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. To jeden z trzech batalionów wchodzących w skład 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwszego dnia ochotnicy przeszli testy sprawności, w tym 3-
kilometrowy bieg oraz test siłowy, zostali wyposażeni w niezbędny no służby w Wojskach Obrony
Terytorialnej sprzęt oraz umundurowanie, a także odbyli szkolenia stanowiskowe.

Żołnierze otrzymali także broń, która będzie towarzyszyć im przez najbliższe 16 dni szkolenia podstawowego.

Od małego chciałem iść do wojska. Ukończyłem klasę o profilu wojskowym, udzielałem się w organizacjach proobronnych, w związku strzeleckim oraz w organizacji FIA, odbyłem tam dużo szkoleń. W 2019 roku zgłosiłem się jako ochotnik do służby przygotowawczej do Tomaszowa Mazowieckiego, myślałem że spełniam swoje marzenia. Niestety w wyniku wypadku złamałem nogę, a z racji tego że zranione zwierzę zawsze wraca na znany teren to wróciłem do wojska – mówi Dawid Więcek, nowo wcielony w szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednakże nie wszyscy posiadają takie doświadczenie. Dla większości to pierwszy kontakt z służbą wojskową.

„Mnie do służby skłoniła chęć zmiany czegoś w swoim życiu, bycie dla kogoś, niesienie pomocy i służenie innym w kraju oraz chęć dalszego rozwoju. Zobaczymy co będzie po tych 16 dniach. Jestem pełna nadziei i wiem że jest to właściwa droga. W mundurze czuje się bardzo dobrze” – powiedziała Paulina Trzewikowska, jedna z 8 kobiet wśród ochotników.

Piątkowe wcielenie jest drugim naborem realizowanym przez 9 Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej w tym roku, lecz to jest wyjątkowe, bo zakończone Świętem Brygady, które odbędzie się w Pasażu Schillera w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 20 kwietnia.

Poprzednia przysięga odbyła się 10 lutego w Strykowie. W szeregi WOT wstąpiło wówczas 26 ochotników. Dowództwo łódzkiej brygady stara się organizować przysięgi w różnych miastach regionu, tak aby w ten sposób promować służbę WOT. Przysięgi odbywały się m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Poddębicach i Łasku.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku, liczy około 2000 żołnierzy. W skład 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu, Kutnie i Łasku oraz samodzielne kompanie: saperów, logistyczna, dowodzenia i szkolna zlokalizowane w Łodzi i Zgierzu. W planach jest utworzenie czwartego batalionu lekkiej piechoty w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku w łódzkiej brygadzie nastąpiła ważna zmiana. Pułkownika Pawła Wiktorowicza, twórcę i pierwszego dowódcę 9 ŁBOT, na stanowisku dowódcy zastąpił płk Sławomir Miazga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki