Oto treść maila, który wczoraj trafił do dziennikarzy nie tylko w Krakowie:
"Szanowni i drodzy Państwo,
z wielką wdzięcznością za wspaniałą współpracę z Państwem przez ostatnie dwa i pół roku, a jako biuro prasowe w tym kształcie - dwa lata, chciałam ostatni raz w roli kierującej biurem prasowym archidiecezji krakowskiej pożegnać się z Państwem. Nasz zespół stanowi pięć kobiet z dziećmi na utrzymaniu, które z oddaniem, przekonaniem i wszelkimi umiejętnościami, które posiadamy, i które nabyłyśmy przez ten czas, starały się służyć Kościołowi krakowskiemu i powszechnemu. Był to trudny, ale i piękny czas wyzwań, nauki, prób i wiary w to, że nasza praca bez limitu czasu, bez ograniczeń, mimo chorób, świąt, rozstania z najbliższymi ma sens, że jest przydatna Państwu, potrzebna ludziom, użyteczna Kościołowi i miła Bogu.
Co robiłyśmy, ile, w jaki sposób i na jakim poziomie pozostawiamy ocenie Państwa. Dziękujemy jednocześnie z całego serca za wszystkie słowa pochwał, wsparcia, wdzięczności, za cierpliwość i zrozumienie, że nie wszystko zależało od nas. Dziękujemy za tak liczne upowszechnianie naszych depesz, zdjęć, filmów, nagrań oraz postów przez Państwa.
Wielką wdzięczność wyrażamy osobom życia konsekrowanego archidiecezji krakowskiej i we wszystkich miejscach w Polsce i zagranicą, którzy z wielkim sercem i życzliwością wspierali naszą pracę.
W czwartek 19 września od Księdza Ekonoma otrzymałyśmy całkowicie zaskakująca dla nas informację, że decyzją Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego z dniem 1 października cały nasz pięcioosobowy zespół biura prasowego kończy pracę, a tworzony jest nowy zespół. Nie znamy przyczyn tej decyzji, nikt nam wcześniej nie przedstawił żadnych merytorycznych uwag na temat jakości naszej pracy. Jako kierująca biurem prasowym wielokrotnie prosiłam, również pisemnie o usprawnienie komunikacji między naszym biurem a Przełożonym, gdy nie otrzymałam odpowiedzi, oddałam się do dyspozycji Przełożonego. Decyzję Księdza Arcybiskupa o zwolnieniu całego zespołu szanujemy, ma do tego prawo, chociaż nie rozumiemy jej przyczyn, a forma jej przekazania jest bardzo bolesna.
Tych z Państwa, którzy są wierzący, prosimy o modlitwę za nas i za Księdza Arcybiskupa, wszystkim dziękujemy z nadzieją na spotkanie już w innych rolach i zadaniach, których jesteśmy zmuszone dość pilnie szukać (...)".
Mail podpisała kierowniczka - wszystko wskazuje na to, że już była - Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej Joanna Adamik.
To kolejna już odsłona kadrowego trzęsienia ziemi w krakowskiej kurii. I tym razem abp Jędraszewski pozbywa się najlepszych ludzi. Pięć kobiet zwolnionych wczoraj przez metropolitę to nie tylko bardzo dobre dziennikarki, mądre, rozsądne osoby, ale także gorliwe katoliczki, poświęcające nieraz całe dnie dla dobra Kościoła i archidiecezji.
Pracownice biura prasowego nie miały łatwego życia. Krakowska kuria jest, bowiem jak „oblężona twierdza”. Nie tylko osoby świeckie, ale również księża skarżą się, że trudno im się dostać do metropolity na rozmowę. Joanna Adamik twierdzi, że wielokrotnie prosiła, również pisemnie, o „usprawnienie komunikacji między biurem a przełożonym”. Pomimo tego sprawnie i fachowo pełniły swoją funkcję. Wiele razy tłumacząc się, dlaczego nie mogą odpowiedzieć na rozmaite pytania, stawiane przez przedstawicieli mediów. Swoją robotę wykonywały z najwyższym poświęceniem. Trudno, więc dziwić się, że są rozżalone decyzją metropolity. Tym bardziej, że jak piszą, każda z nich ma rodzinę i dzieci na utrzymaniu.
Na stronie Archidiecezji Krakowskiej pojawiło się z kolei oświadczenie: "(...) Zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, rozwiązać umowę za miesięcznym wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać".
W tym miejscu trzeba wspomnieć, że niemal dokładnie dwa lata temu abp Marek Jędraszewski odwołał rzecznika prasowego archidiecezji krakowskiej ks. Piotra Studnickiego, obecnie pełniącego ważną funkcję przy Episkopacie Polski. Również on był zaskoczony decyzją swojego ówczesnego szefa. Rok temu abp Jędraszewski zwolnił z ważnych funkcji w archidiecezji krakowskiej innych, zasłużonych dla Kościoła kapłanów. W tej grupie byli m.in. ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiego Caritas, kurialny ekonom ks. Wojciech Olszowski i kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II a jednocześnie szef Centrum JPII „Nie lękajcie się” – ks. Jan Kabziński. Wszyscy trzej to osoby, które swoją pracą przyczyniły się do sukcesu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Wszyscy cieszyli się ogromnym szacunkiem i sympatią duchownych i świeckich.
Ordynariusz każdej diecezji ma prawo do zmian kadrowych. Nie każdy jednak korzysta z tego prawa. Następca abp. Jędraszewskiego w Łodzi – dawny biskup pomocniczy w Krakowie abp Grzegorz Ryś - rządzi diecezją łódzką już prawie dwa lata a nie słychać, żeby dokonywał kadrowego „trzęsienia ziemi”. Ważne funkcje pełnią tam wciąż ludzie, którzy byli związani z poprzednim metropolitą.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?