Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwent VIP. Zdolni absolwenci będą mentorami studentów UŁ

Maciej Kałach
W planach jest zaangażowanie w mentorowanie m.in. Marka Belki, byłego premiera - wychowanka "Ek-socu" Uniwersytetu.
W planach jest zaangażowanie w mentorowanie m.in. Marka Belki, byłego premiera - wychowanka "Ek-socu" Uniwersytetu. Krzysztof Szymczak
Władze Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczynają program "Absolwent VIP" Znani wychowankowie uczelni będą patronami 20. najlepszych studentów. To nowość w naszym mieście, ale nie na świecie.

Uniwersytet Łódzki szuka mentorów dla swoich najzdolniejszych studentów. Będą nimi absolwenci tej uczelni, odnoszący sukcesy w życiu zawodowym. Cykl swoim wykładem eksperckim zaczął już Krystian Bestry, dyrektor Infosys BPO Poland, który ukończył Wydział Zarządzania UŁ. W planach jest zaangażowanie takich wychowanków uniwersytetu jak Marek Belka (były premier i minister finansów - absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego), Witold Orłowski (były doradca ekonomiczny prezydenta RP - także "Ek-soc"), Cezary Grabarczyk (wicemarszałek Sejmu, były minister transportu - Wydział Prawa i Administracji) oraz Tatiana Okupnik (piosenkarka - Wydział Filologiczny).

Krystian Bestry w listopadzie otrzymał od prof. Włodzimierza Nykiela, rektora UŁ, pierwszy tytuł "Absolwenta VIP". Gościem kolejnego spotkania, które zaplanowane jest na luty będzie Jarosław Kroc, prezes Accenture w Polsce i absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego.

Na wykładach eksperckich nie koniec. Uczelnia chce zebrać swoich "absolwentów VIP", aby ci przede wszystkim stali się mentorami dla najlepiej zapowiadających się studentów UŁ. Od początku 2014 roku zacznie się nabór do pilotażu programu, który obejmie 20. studiujących. Jego kapituła oceni kandydatów na podstawie m.in. wyników w nauce i zaangażowania w działalność społeczną. Nie bez znaczenia będzie sposób wypełnienia aplikacyjnego testu, zawierającego zadania do "kreatywnego" rozwiązania. Wybrany student otrzyma swojego mentora, z którym będzie ustalał cele swojej edukacji i planował karierę. Związek z mentorem ma być dużo silniejszy niż np. prowadzącego seminarium z osobą piszacą pracę dyplomową.

- Przedstawiciele największych firm i instytucji w regionie współpracujący z uczelnią poproszeni zostali o przyjęcie roli partnerów oraz mentorów, ekspertów aktywnie włączających się w proces kształcenia, przekazujących wiedzę i doświadczenie oraz wskazujących najnowsze trendy i kierunki rozwoju zawodowego młodym ludziom - opisuje program prof. Włodzimierz Nykiel.

W Polsce takie programy prowadzone są głównie w korporacjach (obiecujący, młodsi menadżerowie mają przydzielonych starszych kolegów z sukcesami).

Ale na najlepszych uczelniach świata obecność absolwentów w roli mentorów to żadna nowość. Wykłady prowadzą czynni w biznesie wychowankowie Oxfordu, którzy oferują studentom staże we własnych firmach. Badania Leeds School of Business na Uniwersytecie Colorado, gdzie także istnieje program mentorski, dowiodły, że jego uczestnicy mają o 40 proc. większe szanse na znalezienie pracy po studiach. Zwolennicy programu powołują się na przykłady z historii: Sokrates był mentorem Platona, potem Galileusz- Torricelliego, fizyka i matematyka, który wynalazł barometr, z kolei Ed Roberts, twórca pierwszego komputera osobistego, zainspirował Billa Gatesa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki