18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Adam i Ewa, czyli raj w Łodzi

Jolanta Sobczyńska
Ewa i Adam Kaźmirscy, małżeństwo z Łodzi
Ewa i Adam Kaźmirscy, małżeństwo z Łodzi Grzegorz Gałasiński
Gdy Adam i Ewa Kaźmirscy wprowadzali się do wspólnego mieszkania, pani Ewa stwierdziła "Adam i Ewa - witamy w raju". Czy łódzkiej Ewie i Adamowi jest jak w raju? A czy Ewa Benduska i Adam Lenart - rodzeństwo z Łodzi - chwalą sobie bycie Adamem i Ewą. Nawet w Wigilię, gdy nie wszyscy pamiętają o ich imieninach.

Adam Kaźmirski z Łodzi poznał swoją Ewę osiem lat temu na studiach podyplomowych z zarządzania finansami.

- W końcu dała się odwieźć do domu... - wzdycha pan Adam. - Z tymi Ewami i Adamami to jest tak, jak z Jasiem i Małgosią czy Jackiem i Agatką. Gdy się poznają, to na ich twarzach pojawia się uśmiech sympatii.

- Tak, Adam dostał małego plusika, gdy mi się przedstawił i usłyszałam jego imię - przytakuje pani Ewa.

Państwo Kaźmirscy poznali się w 2004 roku. W 2007 roku powiedzieli sobie "tak" w kościele pw. św. Józefa w Konstantynowie Łódzkim. Dziś są rodzicami 4-letniej Irminy i 2-letniego Juliana.

- Choć nie pamiętam, by ksiądz nawiązywał w kazaniu na naszym ślubie do biblijnych Ewy i Adama - wspomina Adam Kaźmirski. - Było sztampowo o miłości - list św. Pawła do Koryntian.

- Może dlatego, że z innym księdzem rozmawialiśmy o naszym ślubie, a inny nam go udzielał? - zastanawia się Ewa Kaźmirska. - Ale z pamięci składaliśmy sobie przysięgę małżeńską!

Ewa miała być Agnieszką

Ewa Kaźmirska wcale nie miała być Ewą tylko Agnieszką.

- W końcu Agnieszka to moje drugie imię - dodaje pani Ewa. - Ale imię Ewa wybrał mi... 2,5 -letni wówczas brat Jacek. Gdy się urodziłam, Jacek przychodził do mojej mamy do szpitala i pytał "Gdzie jest ta Ewa?" Nie chciał nawet słyszeć, że jego nowo narodzona siostra może mieć inne imię. Skąd mu się to wzięło? Może tak miała na imię pani w żłobku albo koleżanka w piaskownicy? Nie wiemy. Ale ja zostałam Ewą! I jestem mu za to wdzięczna, bo bardzo lubię moje imię - śmieje się pani Ewa.

Imię dla Adama Kaźmirskiego wybrała mama.

- Tak przynajmniej mówią przekazy rodzinne - dodaje pan Adam. - Po prostu to imię jej się podobało. Koniec. Kropka. Nie drążyłem dlaczego. Ale jestem zadowolony. Zresztą, zarówno Adam, jak i Ewa to imiona uniwersalne i międzynarodowe. Każdy, nawet za granicą, zrozumie je i powtórzy bez kłopotu.

Święta świętami, a prezent na imieniny Ewy i Adama musi być

- Rodzina zawsze pamiętała o moich imieninach - wspomina Ewa Kaźmirska. - Jako solenizantka zawsze dostawałam oddzielny prezent - niezależnie od gwiazdki. Gdy byłam mała i nie do końca rozumiałam jeszcze ideę świąt Bożego Narodzenia oraz prezentów pod choinkę - dziwiłam się, czemu inne dzieci też dostają prezenty z okazji moich imienin?! - śmieje się pani Ewa.

Adam Kaźmirski pamięta, że oddzielne prezenty z okazji imienin oraz gwiazdki dostawał jako małe dziecko.

- Później przyszły prezenty łączone, większe, bo z okazji dwóch świąt - mówi pan Adam. - Ale też przy okazji szybko odkryłem, że z tym Mikołajem to coś nie tak... Że często nosi buty taty...

Dziś rodziny składają Ewie i Adamowi życzenia z okazji świąt i imienin razem.

- Gdy wigilia jest u nas, to od progu dostajemy życzenia i kwiaty imieninowe, potem płynnie przechodzimy w bożonarodzeniowy nastrój, by dwie godziny później przyjmować prezenty z okazji Gwiazdki - mówią Adam i Ewa Kaźmirscy. - My składamy sobie życzenia i dajemy prezenty imieninowe w ciągu dnia.

Pani Ewa, gdy oczekiwała syna, liczyła, że urodzi się właśnie w Boże Narodzenie. Opracowała chytry plan wspólnego, rodzinnego świętowania. Jednak 2-letni dziś syn państwa Kaźmirskich urodził się tydzień przed świętami.

- Bo imieniny naszej córki Irminy, można obchodzić m.in. 24 grudnia - dodaje Ewa Kaźmirska. - Ale nie zrobiliśmy tej "krzywdy" dzieciom, by na urodziny, imieniny i święta czekały równie długo, bo cały rok!

Adam i Ewa, czyli brat i siostra

Ewa Benduska i Adam Lenart z Łodzi to siostra i brat.

- Ale przyrodni! - dodają gremialnie Adam i Ewa. - Dlatego nosimy inne nazwiska. Mamy wspólną mamę.

Może i przyrodni, ale bardzo ze sobą zżyci. Ewa jest młodsza. Ma 28 lat. Adam to 32-latek. Wyglądają jak bliźniacy - wysocy, przystojni, roześmiani. Rozumieją się w pół zdania i śmieją z podobnych rzeczy.
Dlaczego Adam, pracownik firmy zajmującej się mechaniką samochodową, został Adamem?

- Nie mam pojęcia! - twierdzi Adam Lenart. - Chyba zaraz zadzwonię do mamy i się zapytam! W końcu będzie okazja, żeby się tego dowiedzieć - śmieje się. - Urodziłem się 15 lutego, więc zbieżność dat nie wchodzi tu w grę. Po dziadku ze strony ojca dostałem drugie imię, Ignacy. Ale pierwsze? Oto jest pytanie!

A Ewa, pracownik telefonii komórkowej, dlaczego została Ewą? Urodziła się 19 września, więc do 24 grudnia było jeszcze daleko...

- To już poniekąd wina mojego brata - żartuje Ewa Benduska. - Gdy ja miałam przyjść na świat, mój brat już na nim był. A że był Adamem... Gdy rodzice dowiedzieli się, że będzie dziewczynka, to siłą rzeczy wyszło, że będzie Ewa. Moja mama jeszcze chodziła ze mną w ciąży, a mój tata już pytał "Jak się czujesz? Jak tam moja Ewunia się sprawuje?". I tak już zostałam Ewą.

Ewa Benduska, wie, że jej imię oznacza "pierwszą kobietę" i "kobietę grzeszną".

- Jaka tam z ciebie grzeszna... - ma wątpliwości co do interpretacji imienia brat Ewy.

- Ale przyznaj, rodzice mieli ze mną więcej kłopotów niż z tobą - twierdzi Ewa.

Ciężko być Adamem i Ewą w Wigilię

Bycie posiadaczem najstarszego znanego ludzkości imienia jest nie tylko błogosławieństwem. Bo kto pamięta o imieninach Adama i Ewy w ferworze przedświątecznych przygotowań? Kto przybiegnie z kwiatkiem do solenizanta tuż przed kolacją wigilijną? Kto będzie życzył wszystkiego najlepszego z okazji imienin, gdy wszyscy winszują sobie pomyślności na święta Bożego Narodzenia i na Nowy Rok?

- Nikt nie pamięta, że 24 grudnia nie tylko zaczynają się święta, ale i są nasze imieniny - wzdycha Ewa Benduska.

- Jeśli ktoś sobie przypomina w Wigilię, że są moje imieniny, to chyba tylko przypadkiem - dodaje Adam Lenart. - Przed świętami jest taki natłok spraw, że nikt nie pamięta o takim drobiazgu, jak życzenia imieninowe. Święta same w sobie są takim wydarzeniem, że dodatkowe powody do świętowania zostają pominięte.

Mimo że w rodzinie Adama i Ewy imieniny są obchodzone bardzo hucznie - rodzice nie zawsze pamiętają o imieninach dzieci.

- Ale wujkowie, ciocie, kuzynowie zawsze pamiętają! - dodaje Ewa. - Do świątecznych życzeń dorzucają jeszcze "Wszystkiego najlepszego z okazji imienin".

Prezenty są świąteczne. A na imieniny?

Gorzej z prezentami imieninowymi dla Adama i Ewy. Bo kiedy dostajemy prezenty? Na urodziny, imieniny i pod choinkę. A Adam i Ewa? Czy pod choinkę dostają podwójne prezenty? A może rodzina pamięta chociaż o kwiatku?

- Niestety, podwójnych prezentów z okazji świąt i imienin nie dostajemy... - przyznaje Ewa. - Przynajmniej nie od rodziny. Zresztą, zawsze tak było. Jak byliśmy mali, to też dostawaliśmy prezenty tylko z okazji świąt.

- Tyle że jako dzieci nie odczuwaliśmy krzywdy z tego powodu - dodaje Adam. - Wiadomo, że wtedy wszystko było wyjątkowe. Już same pomarańcze czy mandarynki znajdowane pod choinką, czasem jedyny raz w roku, sprawiały radość. Co tam życzenia imieninowe... Poza tym, jako dzieci i tak dostawaliśmy dużo prezentów, bo i od rodziców i od dziadków.

A teraz? - A teraz sami o sobie pamiętamy i kupujemy dodatkowe, imieninowe prezenty! - żartuje Adam.

- To prawda! - śmieje się Ewa. - Poza tym, teraz pamiętają o dodatkowym prezencie nasi partnerzy. Mój narzeczony nie zapomina też o kwiatach.

- Liczymy też na to, że jak dziś ukaże się artykuł w gazecie, to już nikt o naszych imieninach nie zapomni!

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

M
MMMMMMM......

KAŹMIRSCY TAK TRZYMAĆ DALEJ..........

W
Wnikliwy

Rzymian 5:12_ADAM I EWA

Nasi wspólni przodkowie byli doskonali,
Ogród Eden na mieszkanie od Boga otrzymali.
Bóg zadbał o wszystko aby żyli szczęśliwie,
Jak ojciec ich pouczał i traktował życzliwie.

Lecz gdy Boże prawo rozmyślnie przekroczyli,
I Jego pouczenie buntowniczo odrzucili,
Bóg z raju ich swą mocą na zewnątrz wygonił,
I powrotu do niego grzesznikom zabronił.

Na śmierć ich wtedy skazał i na powrót do prochu,
Według wcześniej podanego w ostrzeżeniu wyroku.
A wyroki Jehowy są zawsze sprawiedliwe,
Bo wie On najlepiej co jest właściwe.

Adam i Ewa wskutek buntu swego winie,
Grzech i śmierć przekazali całej ludzkiej rodzinie.
To grzechu dziedzictwo oraz życie poza rajem,
Coraz bardziej uciążliwe i dotkliwe się staje.

Pomimo, że Bóg naszych przodków potępił,
To w minionym milenium uznano ich za świętych.
Dzień grudniowy w kaledarzu im wtedy poświęcono,
I na obchodzenie imienin na ich cześć pozwolono.

Kto szczerze więc zabiega o uznanie Boże,
Z tradycją imienin zgadzać się nie może.
Bo jeśli ta tradycja Boży wyrok ignoruje,
Na stanowcze porzucenie z naszej strony zasługuje.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3