Adam Niedzielski: Dostępnych jest 15 tysięcy łóżek szpitalnych. Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W poniedziałek odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Müllera.
W poniedziałek odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Müllera. Karol Makurat/ Polska Press
Udostępnij:
- Chciałbym usystematyzować informacje dot. rozbudowania infrastruktury łóżkowej - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Dostępnych jest 15 tys. łóżek szpitalnych- dodał. Jednocześnie poinformował o tym, że "lecznictwo prywatne" musi się włączyć w walkę z koronawirusem. Minister zdrowia zapowiedział także podwojenie podstawowego wynagrodzenia w postaci dodatku dla medyków. Podczas konferencji Niedzielski odpowiedział co z 1 listopada.

- Chciałbym usystematyzować informacje dot. rozbudowania infrastruktury łóżkowej - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - dostępnych jest 15 tys. łóżek szpitalnych- dodał.

- Obecnie zajętych jest około 60 proc. łóżek - mówił. Jednocześnie dodał, że "odsetek ten" jest różny we wszystkich regionach. - Były ustalenia NFZ i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądu szpitali powiatowych. Nie tylko pod względem możliwości wykorzystania infrastruktury, ale również pod kątem pacjentów z innymi przypadłościami - powiedział.

Niedzielski przyznał, że "do walki z COVID-19 musi się włączy się również prywatne lecznictwo".- Podmioty tego typu już zapowiadają współpracę. Do środy powstanie lista szpitali prywatnych, które utworzą tzw. łóżka covidowe - zapowiedział.

- Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, również na te najgorsze - mówił minister dodając, że liczba zakażonych jeszcze w tym tygodniu może wynosić 15 a nawet 20 tys. zakażeń dziennie.

- Mamy do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych na te, które mają wypełniać funkcje covidowe. W wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Dedykujemy personel szpitalny zagadnieniom covidowym- mówił.

Niedzielski zaapelował także o noszenie maseczek oraz poważne traktowanie obostrzeń. - Noszenie maseczek jest wymogiem podstawowym. Ten, kto maseczki nie nosi, jest osobą nieodpowiedzialną- mówił.

- Polecam przyglądanie się i monitorowanie liczby dziennych zachorowań. To kwestia odpowiedzenia sobie samemu, czy gdy nie nosimy maseczki to zachowujemy się fair- mówił.

Zmiany dla medyków

- Minister zdrowia zapowiedział podwojenie podstawowego wynagrodzenia w postaci dodatku dla medyków. Ponadto pracownicy medyczni, którzy trafią na kwarantannę będą mogli liczyć na rekompensatę wynagrodzenia, czyli przedstawiciele służby zdrowia dostaną 100 proc. wypłaty za czas spędzony w izolacji.- Będziemy to chcieli też zastosować dla służb mundurowych. Ta szczególna sytuacja wymaga szczególnego trybu działania- mówił.

Minister zdrowia zwolnił także rezydentów z konieczności zdawania egzaminu ustnego. Dzięki temu zarówno lekarze, jak i rezydenci będą mogli uczestniczyć w walce z COVID-19. - Będziemy do Sejmu składali projekt ustawy o tzw. dobrym samarytaninie, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego- zapowiedział minister zdrowia.

- W tym pakiecie ustawowym jest wiele rozwiązań. Mamy też uzgodniony tryb zasilenia naszego zasobu lekarzy lekarzami z zagranicy, który pozwoli wzmocnić nasz system. Będziemy pilnowali, żeby dopuszczenie do rynku miało charakter jakościowy- mówił. - Chcemy dać bezpieczeństwo karne dla lekarzy. W ustawie, którą przedłożymy znajduje się przepis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla lekarzy, który w ramach walki z koronawirusem popełnią nieumyślny błąd- dodał.

Szpitale tymczasowe

- Premier Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw- powiedział i dodał, że "budowa szpitali tymczasowych obciąży struktury Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji- powiedział. Jak tłumaczył, minister Dworczyk "jest bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie tych projektów".

Jednocześnie dodał, że "obecnie resort koncentruje siły na przekształcaniu szpitali powiatowych. - Plany dot. szpitali tymczasowych to plany, które w perspektywie tygodnia czy dwóch będą doprecyzowane - zapowiedział.

Co z 1 listopada?

Pytany przez dziennikarzy o 1 listopada, minister zdrowia odpowiedział, że nie "wyobraża sobie zamknięcia cmentarzy". - To święto jest zakorzenione w polskiej kulturze. Namawiamy do tego, żeby wizyt nie kumulować 1 listopada, tylko starać się je rozkładać systematycznie - tłumaczył oraz przypomniał, że podczas wizyty na cmentarzu obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust.

Dopytywany o to czy 2 listopada mógłby być dniem wolnym od pracy stwierdził kategorycznie, że nie. Jak tłumaczył, "takie rozwiązanie niosłoby ryzyko zwiększenia kontaktów społecznych oraz skłoniło więcej ludzi do wyjazdów na tzw. długi weekend".

Praca na kwarantannie

- Chcemy wprowadzić możliwość tzw. telepracy czy pracy zdalnej na kwarantannie, oczywiście za zgodą pracownika i pracodawcy - zapowiedział Adam Niedzielski, przytaczając dane o liczbie osób skierowanych na kwarantannę, po weekendzie jest ich ponad 300 tysięcy.

- Chcielibyśmy, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo na razie takiej możliwości nasze ustawodawstwo i przepisy nie przewidywały - wyjaśniał.

Większe zaangażowanie wojska

- Żołnierze WP będą w punktach drive-thru zastępować personel medyczny. To bardzo realne wzmocnienie, który pomoże lepiej wykorzystywać personel. Będziemy zwiększali ich liczbę lub wydłużali czas pracy- powiedział Niedzielski.

Przyznał, że dzięki takiemu rozwiązaniu, medycy będą mogli wrócić do swoich standardowych obowiązków w szpitalach, w których są zatrudnieni na codzień.

Prawie 7,5 tysiąca nowych zakażeń w poniedziałek

- Mamy 7482 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem- poinformował resort zdrowia w poniedziałek rano. Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województwa małopolskiego, mazowieckiego raz śląskiego. W ciągu doby wykonano ponad 36 tys. testów.

Od dzisiaj nowe ograniczenia

W poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia dotyczące wesel i wszelkich imprez okolicznościowych. Nowe wytyczne dotyczą także nauczania w szkołach ponadpodstawowych i wyższych.

10 października cała Polska objęta została tzw. żółta strefą (poza obszarami znajdującymi się w czerwonej strefie). Rząd wprowadził wówczas wiele obostrzeń, dał jednak więcej czasu na przygotowywanie się do nowych regulacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Adam Niedzielski: Dostępnych jest 15 tysięcy łóżek szpitalnych. Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Owsik już się przyłączył.
P
Program eutanazji Polaków

Czyli wszyscy zostaną zagonieni do "walki" ze zmyśloną "pandemią" - zaś leczyć się na prawdziwe, trapiące nas dolegliwości i choroby to po prostu nie będziemy mieli gdzie.

R
Rodzinny

Myślałem, że rudy to poj.bus, ale ten młody a już siwiejący go pobije na łeb chyba już jutro!

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie