MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Akacja”, czyli robinia, pięknie kwitnie i cudownie pachnie, ale zastanów się, zanim ją posadzisz. To drzewo ma sporo wad

Katarzyna Laszczak
Robinia akacjowa, zwana akacją, cudownie kwitnie i pachnie. Ale to drzewo ma dużo wad.
Robinia akacjowa, zwana akacją, cudownie kwitnie i pachnie. Ale to drzewo ma dużo wad. Katarzyna Laszczak
Tak zwana akacja, a naprawdę robinia akacjowa lub grochodrzew, to drzewo, które chyba zna każdy. A przynajmniej jego białe kwiaty o upojnym zapachu, który naprawdę trudno przegapić, tym bardziej że akacje często rosną w miastach. Jednak okazuje się, że te drzewa mają mnóstwo wad i zanim posadzisz robinię, musisz się dobrze zastanowić.

Spis treści

Akacja, czyli robinia albo grochodrzew

Te drzewa najlepiej znamy pod błędną nazwą, czyli akacja. Rzeczywiście kiedyś się tak nazywały, ale botanicy już dawno zdecydowali, że nie mają nic wspólnego z „prawdziwymi” akacjami, które są afrykańskimi drzewami (te „nasze” pochodzą z Ameryki Północnej). Ich oficjalna i poprawna nazwa to robinia akacjowa (jednak trochę uszanowano przyzwyczajenie), robinia biała oraz grochodrzew akacjowy, a łacińska Robinia pseudoacacia.

Kiedy kwitną i gdzie rosną „akacje”

„Akacje” zwykle kwitną pod koniec maja i w czerwcu, choć w 2024 r., w wielu regionach Polski pachną już na całego na początku maja.
„Akacja” jest uprawiana w Europie jako drzewo ozdobne już od XVII wieku – a nazwa robinia pochodzi od nazwiska ogrodnika francuskich królów, Jeana Robina, który zapoczątkował jej uprawę. Moda na te drzewa szybko opanowała kontynent i trudno się dziwić – „akacje” wyglądają pięknie, szczególnie gdy kwitną, a ich zapach jest po prostu wspaniały. Robinie szybko opanowały parki, ogrody, potem też miejskie nasadzenia. Zaczęto też doceniać ich drewno. Rosną na wsiach, w miastach, lasach, przy drogach. Większości z nas dobrze się kojarzą – mi osobiście ze zbliżającym się początkiem wakacji, ciepłymi popołudniami i wieczorami. W dodatku kwiaty robinii są bardzo miododajne, a miód akacjowy jest wyjątkowo popularny. Kwiaty tego drzewa mają też pewne właściwości lecznicze, sprawdź, jak zrobić i stosować nalewkę z „akacji”, która pomoże m.in. na dnę i nadciśnienie.
Wydawałoby się, że „akacja” to drzewo idealne. Okazuje się jednak, że to drzewny wilk w owczej skórze. A ich zalety stały się wadami.

„Akacja” – od ulubienicy do wroga. Zalety i wady robinii

„Akacje” są wytrzymałe, szybko rosną i jeszcze szybciej się rozrastają. Mają głęboki korzeń palowy, który zapewnia im dostęp do wody, ale też tworzą też korzenie boczne, z których wyrastają nowe rośliny. Szybko opanowują dostępny teren i trudno się ich pozbyć. A tam, gdzie zaczynają rosnąć, inne drzewa nie mają szans. Są wytrzymałe na zanieczyszczenia, małą ilość wody, mróz (wiosną zdarza się im marznąć, ale szybko odbijają). W wielu krajach zaczęto je uważać za gatunek, który zagraża rodzimej przyrodzie. W Polsce również zaleca się pewne ograniczenia. Jak czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nie należy ich sadzić:

  • w pobliżu lasów, wydm i cieków wodnych,
  • w otwartym krajobrazie,
  • na obszarach chronionych i w ich otulinie.

Jednak nadal robinie są doceniane jako drzewa, które stabilizują skarpy, czy pomagają doprowadzić do porządku tereny poprzemysłowe, gdzie niewiele innych roślin sobie radzi. Kochają ją też pszczelarze.

Sprawdź: Jakich roślin nie wolno uprawiać w Polsce. Grozi za to nawet milion zł kary!

„Akacja” w ogrodzie. Nie sadź pierwszej lepszej

Trudno przyzwyczaić się do myśli, że to drzewo nie jest tak wspaniałe, jak wygląda. Jednak przed posadzeniem robinii w ogrodzie warto się zastanowić. Po pierwsze – to duże drzewo, więc nie do każdego ogrodu się nadaje. Poza tym będziesz mieć problem z odrostami korzeniowymi. Ale jest sporo odmian ozdobnych, które mają słabszy wzrost, nie panoszą się tak wszędzie, a niektóre mają ciekawy pokrój, np. „płaczący”, czy kuliste korony. Są też np. kwitnące na różowo.
Pamiętaj też, że wszystkie części „akacji” są trujące. Wyjątkiem są same kwiaty, które są jadalne, np. w cieście naleśnikowym.

Wybrane źródła

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki