MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Intensywna burza w Gnieźnie. Zalane ulice, urzędy, szkoła i sklepy. Tego nikt się nie spodziewał! Zobacz zdjęcia i wideo

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek, 20 maja przez Gniezno przeszła intensywna burza. Towarzyszyła jej ulewa oraz opady gradu. Takiej siły żywiołu nie spodziewał się nikt! Zalało ulice, urzędy, sklepy oraz szkołę. Śledź naszą relację.

21:15

Radny miejski, Tomasz Dzionek, informuje:

Od jutra rozpocznie się szacowanie strat, Prezydent Miasta Gniezna powołał do tego specjalny zespół, na którego czele stanął Sekretarz Urzędu Miejskiego – Tomasz Gadziński. Pracownicy Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w ciągu kilku najbliższych dni dokonają wizji lokalnej i ocenią poziom strat na drogach gminnych i powiatowych. Przez kilka najbliższych dni, będą także dodatkowe patrole funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Od jutra rozpocznie się sprzątanie miasta przy udziale Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz harcerzy. Uprasza się mieszkańców o szczególną ostrożność przy ponownym uruchamianiu prądu, szczególnie w miejscach, gdzie nastąpiło zalanie skrzynek elektrycznych.

Filia Żłobka Miejskiego oraz Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 będą jutro zamknięte.

19.40

Po poniedziałkowym zebraniu sztabu kryzysowego przekazano najważniejsze informacje. Zobacz: Przez Gniezno przeszła nawałnica. Zwołano sztab kryzysowy. Oto najważniejsze informacje

19.15

Administracja Gnieźnieńskich Cmentarzy apeluje o nieodwiedzanie grobów na nekropoliach w Gnieźnie. Po ulewie doszło do licznych podtopień nagrobków. Niektóre mogiły grożą zapadnięciem. Sprawdzenie wszystkich grobów przez pracowników potrwa kilka dni.

19.10

Po burzy z gradem, która przeszła nad Gnieznem do odbioru są tablice rejestracyjne przyniesione przez mieszkańców - informuje na facebooku Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie.

Tablice można odbierać w siedzibie Policji przy ul. Jana Pawła II 2 lub dzwonić pod numery 47 77 21 226 lub 47 77 21 211.

18.20

Strażacy nadal walczą ze skutkami nawałnicy. Są przy PKP i przy ul. Pod Trzema Mostami.

emisja bez ograniczeń wiekowych

18.05

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk na bieżąco monitoruje sytuację w Gnieźnie w związku z gwałtownym załamaniem pogody i jej skutkami, i pozostaje w stałym kontakcie z służbami.

- Na miejsce jedzie przedstawiciel wojewody z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW – podał urząd.

17.20

Sekc. Kamila Kozłowska z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie powiedziała, że do ok. godz. 16.30 strażacy z Gniezna odebrali ok. 250 zgłoszeń.

- Mieliśmy jedną osobę poszkodowaną - na ulicy Pad Trzema Mostami. Tam samochód zalany był przez wodę aż po dach, więc strażacy za pomocą łódki wyciągali tę osobę z pojazdu – powiedziała.

Dodała, że pozostałe zgłoszenia dotyczą przede wszystkim zalanych budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej, szpitala, urzędów, szkół, muzeum czy komendy policji. Były także przypadki zerwania dachów.

16:50

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer powiedziała, że jeszcze w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją w mieście po przejściu nawałnicy. Dodała, że dopiero po posiedzeniu sztabu będzie w stanie podać bliższe informacje.

Fifer zapytana przez PAP o aktualną sytuację w mieście powiedziała, że "placówki oświatowe, właściwie wszystkie, mierzyły się z zalaniem piwnic i niskich parterów, natomiast w tej chwili większość z nich jakoś już sobie poradziła, lub jest już po interwencji straży pożarnej".

- Na pewno nie będzie czynna jutro jedna filia żłobka miejskiego przy ul. Sikorskiego, w związku z tym, że zacieka tam dach. Nie możemy pozwolić na to, żeby dzieciom coś się stało, więc ten żłobek będzie jutro zamknięty – dodała.

Fifer poinformowała także, że "nieczynny jest również Miejski Ośrodek Kultury, nie będzie czynny także jutro, właśnie w związku z zalaniem. Zamknięty jest też Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji i wszystkie jego obiekty - też właśnie w związku z zalaniem".

16:40

Michał Powałowski, prezydent Gniezna podczas konferencji prasowej:

Miejsce najbardziej zalane w tej chwili to ulica Pod Trzema Mostami. Wyłączenie tego odcinka to duże utrudnienie komunikacyjne dla miasta. Zamknięta została filia nr 1 naszego żłobka. Bardzo serdecznie dziękuję strażakom z PSP i strażakom-ochotnikom. W tej chwili sytuacja pomalutku się stabilizuje. Co do szacowania strat, będziemy mogli powiedzieć więcej, kiedy poziom wód opadnie

Zalana została m.in. Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie.

16:20

Zalane piwnice, mieszkania, szpital, budynki urzędów, zerwane dachy, ludzie uwięzieni w zalanych pojazdach – to skutki nawałnicy, jaka w poniedziałek przeszła przez Gniezno. Do tej pory strażacy odebrali ponad 240 zgłoszeń. Zgłoszenia dotyczą przede wszystkim zalanych budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej, szpitala, urzędów, szkół, muzeum czy komendy policji.

Oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej powiedział PAP, że w związku z intensywnymi burzami – do godz. 15.00 – z całego regionu odebrano łącznie ok. 250 zgłoszeń, z czego 200 dotyczy właśnie Gniezna.

15:30

Nagrania i zdjęcia z Gniezna po nawałnicy pojawiają w mediach społecznościowych.

15:30

Monika Fifer, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w rozmowie z TVN24:- Trudno ocenić nam skalę zniszczeń, bo nadal walczymy z żywiołem. Mieszkańcy walczą z podtopionymi piwnicami. Na ulicy Pod Trzema Mostami wysiadła pompa w transformatorze, pod wodą znajdują się trzy auta. Przejazd do jutra na pewno pozostanie zamknięty. Część dróg jest mocno zalana. Nasze służby pracują na 200%, żeby tę wodę jak najszybciej odpompować. Prezydent Gniezna powołał sztab kryzysowy, późnym popołudniem będzie wiadomo, co dalej.

15:20

Przejazd ulicą Pod Trzema Mostami będzie zamknięty - co najmniej do jutra.

15:20

Michał Powałowski, prezydent Gniezna:

Sytuacja za oknem jest bardzo niecodzienna i niebezpieczna - proszę więc, uważajcie na siebie. Służby działają non stop, robią co w ich mocy, aby jak najszybciej zapanować nad sytuacją.

14:50: Mieszkańcy alarmują nas, że są miejsca, w których ciśnienie wody jest tak silne, że wypycha włazy od studzienek kanalizacyjnych. Uważajcie!

14:40

Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji zamyka wszystkie obiekty sportowe. Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników obiekty pozostaną zamknięte, aż do odwołania. Swoje zajęcia dziś i jutro odwołuje Miejski Ośrodek Kultury.

Do tej pory (godz 14.30) zalane są:

  • archiwum Urzędu Miejskiego

  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych na ul. Sienkiewicza

  • Ziemowit, apteka i parking przy ul. Roosevelta

  • ul. Kochanowskiego

  • parking przy Trepko

  • sklep chiński przy ul. Paczkowskiego, w tym miejscu oberwał się sufit

  • ANS

Ulica Pod Trzema Mostami zamknięta do odwołania. Z zalanego auta udało się wydostać kobietę.

14.40

informacja z Urzędu Miasta: W ciągu 3-4 godzin przywrócimy ruch na ul. Roosevelta, natomiast remont zostanie wznowiony w ciągu kilku najbliższych dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Intensywna burza w Gnieźnie. Zalane ulice, urzędy, szkoła i sklepy. Tego nikt się nie spodziewał! Zobacz zdjęcia i wideo - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki