Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja „Pandora”: monety, bagnety, granatniki, wyrzutnie rakiet. Policjanci zatrzymali 75 osób

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
75 ujętych osób i 3,5 tys. przejętych zabytków - to plon międzynarodowej operacji „Pandora” wymierzonej w złodziei i handlarzy dobrami kultury

W akcji, w której znaczącą rolę odegrały Interpol i Europol, wzięli także udział polscy policjanci, w tym z woj. łódzkiego. Ci ostatni namierzyli 11 domorosłych archeologów nielegalnie poszukujących ukrytych w ziemi zabytków oraz dokonali sześć rewizji, podczas których zabezpieczyli wiele zabytków z różnych okresów historycznych: od średniowiecza do czasów nowożytnych. Wśród nich było m.in. 650 cennych monet, ale nie tylko.

- Zabezpieczono też fragmenty zabytkowych ostróg i strzemion, a także zabytkową broń białą, szable i bagnety od broni palnej, około 20 hełmów, dwa kartacze oraz okucia, odznaczenia i przedmioty osobiste żołnierzy licznie występujących na terenie pól bitewnych naszego kraju. Ponadto zabezpieczono 12 sztuk zabytkowej broni palnej: karabiny i karabiny maszynowe, pistolety i pistolety maszynowe oraz duże ilości istotnych elementów broni palnej. Ujawniono też około 800 sztuk amunicji do broni palnej, pocisk rakietowy „Nebelwerfel”, amunicję artyleryjską, granatniki przeciwpancerne, wyrzutnie rakiet oraz inne materiały i urządzenia niebezpieczne pochodzenia wojennego - wymienia młodszy inspektor Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Policjanci dotarli m.in. do mieszkańca Kamieńska w powiecie radomszczańskim, przy którym znaleziono wykrywacz metalu oraz karabin, amunicję i inne zabytki pochodzące z nielegalnych wykopalisk.

Podobnie było w innych regionach kraju. Na przykład stróże prawa z KWP w Bydgoszczy otrzymali sygnał, że na jednym z internetowych portali aukcyjnych 35-letni Marek K. z powiatu włocławskiego wystawia na sprzedaż monety mogące być zabytkami archeologicznymi.

- Kryminalni z Bydgoszczy wspólnie z policjantami z Brześcia Kujawskiego i pracownikiem Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu udali się do miejsca zamieszkania podejrzanego. Marek K. przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz wskazał miejsce przechowywania monet. W trakcie przeszukania wskazanej przez niego piwnicy ujawniono różne monety i ich fragmenty, przedmiot przypominający kabłąk fibuli rzymskiej oraz inne przedmioty metalowe, co do których istnieje podejrzenie, że są zabytkami. W piwnicy, oprócz wymienionych obiektów, znajdowało się wiele przedmiotów znalezionych na polach, które zostały sprawdzone przez archeologa i pozostawione mężczyźnie - informuje Joanna Kącka.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki