Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja zima 2018 w Łodzi. 2 grudnia na ulice wyjechały pługosolarki

ag
Adam Wojnar/ Polskapresse
Pierwsze dni grudnia przywitały nas niską temperaturą. W nocy spadła ona siedem stopni Celsjusza poniżej zera. W sobotę padał dodatkowo niewielki deszcz ze śniegiem, który natychmiast zamarzał na drodze. Drogowcy rozpoczęli akcję zima.

"Z powodu złych warunków drogowych w nocy (z 1 na 2 grudnia) pługosolarki wyjechały na drogi awaryjnego posypywania (podjazdy, wiadukty, estakady)" - poinformowało w niedzielę rano biuro prasowe łódzkiego magistratu.

Drogowcy pracę zakończyli o godz. 5.20. Obecnie pługosolarki posypują drogi publiczne w mieście.

Pogoda na zimę 2018/2019. Kiedy spadnie śnieg?

O ostrożność na drodze apeluje łódzka policja. Przypomina też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu się do zimy na drodze.

Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni , wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej pewnych temeratur nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża.

Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli.

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.

Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka.

Terroryści zaatakowali elektrociepłownię na Widzewie. Na szczęście zadziałała „Tarcza 2018”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki