Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktor Mariusz Saniternik mierzy się z tekstem Leszka Kołakowskiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Mariusz Saniternik w spektaklu „Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie Księdza Bernarda”
Mariusz Saniternik w spektaklu „Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie Księdza Bernarda” materiały prasowe
W ramach obchodów jubileuszu 30-lecia Kościoła Środowisk Twórczych powstał spektakl „Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda”. Premiera w sobotę 14 października.

„Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie Księdza Bernarda” Leszka Kołakowskiego wyreżyserował Krzysztof Jasiński, który przed laty zrealizował ten tekst z Jerzym Trelą. Tym razem potężnego zadania interpretacji tak bogatego i złożonego materiału podjął się znakomity łódzki aktor, Mariusz Saniternik.

Leszek Kołakowski w swojej filozoficznej rozprawie „Rozmowy z diabłem” - której „Wielkie kazanie księdza Bernarda” jest częścią - podjął problemy od wieków sprawiające kłopot teologom, filozofom i każdemu z myślących ludzi: istnienie w świecie zła, niemożność pogodzenia miłości i sprawiedliwości. Autor zwraca uwagę, że diabeł, choć zdaje się figurą archaiczną, doskonale się ma i we współczesnym świecie, a podstawową pożywką zła pozostają niezmiennie nienasycone ego oraz ślepa ludzka pycha.

„Wielkie kazanie księdza Bernarda” to przewrotny tekst Leszka Kołakowskiego, przypominający misternie tkaną sieć-pułapkę na czytelnika lub widza wsłuchującego się w monolog aktora. Na Dużej Scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka monodram przedstawi Mariusz Saniternik, w scenografii Jana Polewki, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza i kostiumie Małgorzaty Górnej-Saniternik. W spektaklu wykorzystano także Psalm 120 „Za długo w Meszeku” z Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza ze słowami Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Mariusz Saniternik jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był aktorem Teatru Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Teatru Słowackiego w Krakowie i Teatru Nowego w Łodzi. Popularność przyniosły mu role w filmach Jana Jakuba Kolskiego (m.in. „Pogrzeb kartofla”, „Pograbek”, „Grający z talerza”, „Historia kina w Popielawach”), Juliusza Machulskiego („Kingsajz”), czy Eugeniusza Priwieziencewa („Prostytutki”).

Spektakl w sobotę 14 października rozpocznie się o godz. 20. Pokaz przedpremierowy odbędzie się w piątek 13 października od godz. 19 w sali Teatru Logos.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki