MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alarm ekologiczny: turystyczna atrakcja w niebezpieczeństwie! Dlaczego woda w popularnym jeziorze zanika?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jezioro Patzcuaro, położone w środkowym Meksyku, przyciąga uwagę turystów podczas obchodów Dnia Zmarłych. Turystyka wokół tego jeziora kwitnie, zwłaszcza w czasie tego ważnego dla kultury meksykańskiej święta. Wiele osób odwiedza wyspę Janitzio, położoną na jeziorze, by uczcić pamięć swoich bliskich. Jednak jezioro Patzcuaro zaczęło zmagać się z kryzysem – jego woda znika.

Spis treści

Co dzieje się z wodą z jeziora Patzcuaro?

Jezioro Patzcuaro w Meksyku od lat przyciąga turystów, szczególnie podczas obchodów Dnia Zmarłych. Wiele osób wybiera się na wyspę Janitzio, położoną na tym jeziorze, by uczcić pamięć zmarłych. Jednakże teraz jezioro zmaga się z poważnym kryzysem, który może zagrozić jego istnieniu.

Rybak na brzegu jeziora Patzcuaro
Uwielbiane przez turystów jezioro Patzcuaro w Meksyku jest głównym celem wycieczek podczas obchodów Dnia Zmarłych. Obecnie zmaga się z ogromnym kryzysem. Gengiskanhg/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Jezioro Patzcuaro, położone w środkowym Meksyku, dokładniej w stanie Michoacán, od dawna cieszy się zainteresowaniem turystów. Szczególnie podczas Dnia Zmarłych, gdy tysiące ludzi zjeżdża się tu, by celebrować tę tradycyjną meksykańską uroczystość. Jednakże w ciągu lat zbiornik wody zmaga się z poważnym kryzysem. Od początku monitorowania zaobserwowano spadek poziomu wody o 50%, co wywołało zaniepokojenie wśród lokalnych władz.

Czytaj też: Meksyk. Co warto zobaczyć oprócz Cancun i Yukatan? Odkryj Acapulco, Taxco i Zocal, koncert Mariachi i przepis na oryginalną tortillę

Mapa:

Jednym z głównych powodów wysychania jeziora jest kradzież wody. Lokalne media donoszą, że woda z jeziora jest nielegalnie pobierana głównie do nawadniania plantacji awokado. Codziennie z jeziora ubywa nawet kilkaset tysięcy litrów wody. Ponadto jezioro jest również zanieczyszczane przez odprowadzane do niego ścieki. Te działania człowieka sprawiły, że zbiornik wodny, który kiedyś był znany jako „najsłynniejsze jezioro w Meksyku”, teraz jest zagrożony zniknięciem.

W mediach społecznościowych można zobaczyć trwającą akcję zabezpieczania jeziora:

Działania podjęte w celu ochrony jeziora

Władze gminy podjęły działania mające na celu zrozumienie i zatrzymanie procesu wysychania jeziora. Specjalny komitet został utworzony w kwietniu, a na miejscu pojawiły się patrole policyjne mające zapobiegać dalszej kradzieży wody. Ponadto drony są używane do monitorowania sytuacji w okolicy. Jednakże, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania, istnieje ryzyko, że wkrótce będziemy mogli dojść na wyspę Janitzio pieszo, gdyż jezioro całkowicie zniknie.

Widok na jezioro Patzcuaro
Woda z jeziora każdego dnia jest bowiem nielegalnie pobierana w celu nawodnienia upraw awokado. Z raportów policyjnych wynika, że było to nawet kilkaset tysięcy litrów dziennie. Francisco Javier Valerio Trujillo/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Sytuacja jeziora Patzcuaro jest tylko jednym z przykładów problemów związanych z brakiem wody w Meksyku. Wiele obszarów kraju boryka się z niedoborem wody pitnej, co jest efektem nie tylko zmian klimatycznych, ale także nielegalnej działalności i przestarzałej infrastruktury. Rosnący niedobór wody stanowi poważne zagrożenie dla funkcjonowania miast w Meksyku i może prowadzić do katastrofy humanitarnej.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: national-geographic.pl, elfinanciero.com.mx, interia.pl, klimat.rp.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alarm ekologiczny: turystyczna atrakcja w niebezpieczeństwie! Dlaczego woda w popularnym jeziorze zanika? - Strona Podróży

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki