MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Zasłużonych łódzkiego cmentarza Doły. Kogo tam pochowano?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Anna Gronczewska/Grzegorz Gałasiński
Aleję Zasłużonych mają nie tylko warszawskie Powązki. Ma też Łódź. Znajduje się w komunalnej części cmentarza na Dołach. Pochowani w niej zostali ludzie zasłużeni dla łódzkiej kultury, sportu, polityki. Często to ludzie znani nie tylko w Łodzi.

Łódź też ma swoją Aleję Zasłużonych

Aleja Zasłużonych znajduje się w centralnej części cmentarza komunalnego Doły przy ul. Smutnej.
Znajduje się przy niej ponad 30 nagrobków. Spoczęli w nich ludzie zasłużeni dla historii Łodzi, kultury. Często to ludzie znani w całym kraj. Jak choćby Bogusław Mec, znany polski piosenkarz. Na jego grobie widać mały napis: Na pozór...To tytuł jednego z jego przebojów. Urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim, zmarł 11 marca 2012 roku w Zgierzu. Przez kilka lat zmagał się z białaczką. W końcu przegrał tę walkę. Choć jeszcze na cztery dni przed śmiercią był w Warszawie i nagrywał odcinek „Szansy na sukces”.

Znani aktorzy

W łódzkiej Alei Zasłużonych pochowany został znany polski aktor Bogusław Sochnacki. Urodził się w 1930 roku w Katowicach. Ale w Łodzi skończył szkołę aktorską, a w 1957 roku zamieszkał w tym mieście na stałe. Grał najpierw w Teatrze Satyry, potem w Teatrze im. Stefana Jaracza, a w 1963 roku związał się z Teatrem Nowym, gdzie stworzył pamiętne kreacje. Pokolenie obecnych czterdziestolatków i pięćdziesięciolatków na pewno dobrze pamięta jego głos, którego użyczał Rumcajsowi. Grał m.in. zdrajcę Zająca w „Stawce większej niż życie”, Romana Katelbę w „Nocach i dniach”, Grosglucka w „Ziemi obiecanej”. Jedną z ostatnich ról zagrał zaś w „M jak miłość”. Wcielił się w postać Mariana Łagody. Wiele lat wykładał w łódzkiej szkole filmowej. Przyjaciele, znajomi nazywali go „Socha”.

Tu pochowano sportowców

W tej alei pochowano też Jerzego Krasunia, urodzonego w Łodzi aktora, który wiele lat był związany z łódzkim Teatrem Nowym. Zmarł w czerwcu 2015 roku. Tu też miejsce wiecznego spoczynku znalazł znakomity polski reżyser Jerzy Wojciech Has. W tej alei pochowano też innego wieloletniego rektora łódzkiej Szkoły Filmowej, Jerzego Woźniaka.

W Alei Zasłużonych pochowano też ludzi związanych z łódzkimi uczelniami, sportem i polityką. Spoczął tam legendarny trener siatkówki Andrzej Niemczyk. Tu spoczął wybitny piłkarz i trener Leszek Jezierski, czy też piłkarz ŁKS-u Jerzy Sadek.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki