MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto szkoły godne zaufania - znamy wyniki IV ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w Łodzi i województwie łódzkim

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poznaliśmy wyniki IV ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W tym roku po raz pierwszy ogłaszane są nie tylko w poszczególnych miastach, ale także w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: "szkoła zaufania", a zwycięskie liceum zostało wyróżnione Tarczą Zaufania. Które szkoły w Łodzi i województwie łódzkim znalazły się w rankingu?

Poznaliśmy wyniki IV ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W tym roku po raz pierwszy ogłaszane są nie tylko w poszczególnych miastach, ale także w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: "szkoła zaufania", a zwycięskie liceum zostało wyróżnione Tarczą Zaufania.
Które szkoły w Łodzi i województwie łódzkim znalazły się w rankingu?

Swoją pozycję wśród najwyżej ocenianych przez młodzież szkół – najbardziej tolerancyjnych, otwartych, dających poczucie bezpieczeństwa placówek potwierdziło w tym roku IV Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pomorskiej w Łodzi. W naszym województwie znalazło się na miejscu pierwszym, a w Polsce – na siódmym.

Oto TOP 10 szkół przyjaznych społeczności LGBTQ+ w województwie łódzkim

 • 1. IV LO w Łodzi
 • 2. VI LO w Łodzi
 • 3. XXI LO w Łodzi
 • 4. I LO w Łodzi
 • 5. Publiczne LO Politechniki Łódzkiej
 • 6. LO Thomas w Tomaszowie Mazowieckim
 • 7. III LO w Łodzi
 • 8. XLII LO w Łodzi
 • 9. I LO w Zduńskiej Woli
 • 10. XIII LO w Łodzi

- To jest edycja wyjątkowa, bo po raz pierwszy nasza inicjatywa dostała wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej, ministry równości, rzeczniczki praw dziecka, również w Łodzi dostaliśmy patronat przewodniczącego Rady Miasta Marcina Gołaszewskiego oraz prezydent Hanny Zdanowskiej – podkreślił Jan Grobelny, koordynator rankingu w województwie łódzkim, uczeń I LO w Łodzi. - Chcieliśmy wyróżnić szkoły godne zaufania, są bezpieczne dla każdej osoby uczniowskiej.

IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi po raz kolejny zasługuje tu na szczególne uznanie – zajęło 1. miejsce w naszym województwie, a 7. w Polsce. Cieszy też obecność w rankingu szkół z mniejszych miejscowości.

Ranking powstaje na podstawie przeprowadzonych w szkołach ankiet. Młodzi ludzie udzielają odpowiedzi na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+.

- Ponad 36 procent osób w województwie łódzkim było świadkami przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+ - dodaje Jan Grobelny. - Jest to mniej niż średnio w kraju, ale nadal za dużo, jest przyzwolenie w niektórych szkołach na szykany względem osób nieheteronormatywnych, co gorsze – 24 procent osób było świadkami przemocy fizycznej – zaczepki, szturchanie, popychanie.

Pozytywne jest to, że 71 procent ankietowanych wskazało, że mają w szkole kogoś, na kim mogą polegać, kto chce im pomagać. Oznacza to, że prawie w każdej szkole są osoby, które wiedzą jak to robić, są zawsze otwarte – i to jest jeden z najwyższych wskaźników w kraju.

Miasto i jego instytucje wspierają szkoły w dążeniach do tego, aby w każdej panowała tolerancja, szacunek dla różnorodności.

- To, żeby młodzież, dzieci czuły się dobrze, bezpiecznie, żeby szkoła była godna zaufania, a każdy w niej mógł być sobą – dla mnie jako rzeczniczki jest priorytetowe – podkreśla Agata Kobylińska, pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży.

- Idealnie byłoby, aby taki ranking w ogóle nie był już potrzebny, bo wszystkie szkoły powinny być przyjazne osobom LGBTQ+ i wszystkim osobom uczniowskim bez względu na wszelkie cechy tożsamościowe – mówi Eliza Gaust, pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania.

Działacze Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarli do ponad 2000 szkół. O tym, czy szkoła jest przyjazna społeczności LGBT, decydowali sami uczniowie – najpierw przeprowadzając ankiety, a potem poddając je analizie.
Co z nich wynika?

 • Nieco ponad 50 procent badanych deklaruje, że ma dobrą atmosferę w szkole. Zdaniem organizatorów rankingu jest to niewiele. W ich ocenie kluczowe jest wspieranie społeczności uczniowskiej, nauczycielskiej i rodzicielskiej, żeby poprawiać atmosferę w szkołach w całej Polsce.
 • Wśród badanych, 41 procent respondentów wskazało, że doświadczyło przemocy psychicznej, w tym np. wykluczenia, przezwisk czy wyśmiewania ze względu na orientację seksualną bądź tożsamość płciową.
 • 49 procent respondentów wskazało, że doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów.

Organizatorzy rankingu podkreślili także, że alarmujący jest poziom przemocy fizycznej. 28 proc. osób wskazało, że doświadczyło przemocy fizycznej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową – w tym szturchnięć i przepychanek – a 27 proc. wskazało, że doświadczyło przemocy fizycznej z innych względów.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto szkoły godne zaufania - znamy wyniki IV ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w Łodzi i województwie łódzkim - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki