Aleksandra Knop i Jan Kałusowski mistrzami Polski w pływaniu

Aleksandra Knop
Aleksandra Knop Fot. Rafał Oleksiewicz
Drugi dzień 95. Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu dostarczył wielkich emocji. Łodzianie zdobyli dwa złote medale: Aleksandra Knop z UKS 190 Łódź i Jan Kałusowski z Trójki Łódź. Aleksandra Knop zdobyła także srebrny medal, na podium stanęli także: Justyna Poznańska z Jedynki Łódź, Mikołaj Malec z Trójki Łódź i Bartosz Skóra z UKS Piątka Konstantynów Łódzki. Nasi zawodnicy w dwóch pierwszych dniach mistrzostw zdobyli sześć medali: dwa złote, srebrny i trzy brązowe.

Dobre wyniki notowali żabkarze. W finale mężczyzn trzech zawodników popłynęło poniżej 28 sekund.
Wygrał Jan Kałusowski, który wyprzedził Dawida Wiekierę i Bartosza Skórę. Zawodnik Trójki Łódź wypełnił minimum na Uniwersjadę, podobnie jak Dominika Sztandera w rywalizacji pań. Reprezentantka Juvenii Wrocław jedną długość basenu pokonała w 30.90 – wolniej o zaledwie 23 setne sekundy od jej tegorocznego rekordu Polski.

- Przed zawodami miałam trochę wątpliwości, co się wydarzy. Na drodze pojawiło się trochę przeszkód, które pokonałam. Nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobrze – komentowała po wyścigu. W Olsztynie Sztandera będzie też faworytką zmagań na dwukrotnie dłuższym dystansie. - Zobaczymy jak to wyjdzie. Nie chcę się stresować, chcę do startu podejść z luźną głową, żeby czerpać z tego przyjemność. Co będzie to będzie, chcę się dobrze bawić - zapowiadała.

Bardzo blisko kwalifikacji na mistrzostwa świata byli w czwartek zmienniści: Aleksandra Knop i Michał Piela.
Zawodniczka UKS 190 Łódź wygrała zmagania na dystansie 400 metrów z czasem 4:43.32 i do minimum zabrakło jej zaledwie 26 setnych sekundy. Z kolei reprezentant Unii Oświęcim triumfował z wynikiem 4:17.82 – gorszym od wymaganego rezultatu o 34 setne.

Po południu odbyły się jeszcze finały 200 m stylem dowolnym. Złoto wywalczyli piotrkowianka Wiktoria Guść (MKP Szczecin) oraz Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice). Guść dobrze finiszowała i na ostatnich metrach wyprzedziła broniącą tytułu Aleksandrę Polańską, natomiast Sieradzki okazał się lepszy od 17-letniego Mikołaja Filipiaka o niespełna sekundę.
Drugi dzień krajowego czempionatu, który odbywa się przy wsparciu sponsora głównego PZP – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., a także Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz firm Arena, Variopool i Carolina Medical Center – zwieńczyły zmagania sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Wśród kobiet najlepsze okazały się pływaczki Juvenii Wrocław, a wśród mężczyzn triumfowali zawodnicy AZS AWF Katowice, którzy poprawili rekord Polski młodzieżowców.
Mistrzostwa Polski potrwają do soboty. Eliminacje rozpoczynają się codziennie o godzinie 9:00, a finały o 17:15 (za wyjątkiem soboty, gdy początek walki o medale zaplanowano na 16:10). Transmisję z porannych bloków można oglądać na kanale PZP na YouTube’ie, natomiast sesje finałowe pokazuje TVP Sport. Popołudniowe zmagania są również dostępne w internecie – na stronie sport.tvp.pl.