Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy wstrzymali prace przed "Magdą". Tu w Łodzi debiutował Eugeniusz Bodo

Wiesław Pierzchała, Agnieszka Magnuszewska
Jeden z dwóch parterowych murowanych domów, które rozebrano po ostatniej wojnie
Jeden z dwóch parterowych murowanych domów, które rozebrano po ostatniej wojnie Grzegorz Gałasiński
Nawet o miesiąc może wydłużyć się układanie kostki na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi w pobliżu Domu Handlowego "Magda". Prace, które rozpoczęły się w poniedziałek, zostały wstrzymane już w środę. Pod placem przy centrum handlowym z lat 60. XX wieku odkryto fundamenty budynku. Prawdopodobnie w jego sąsiedztwie debiutował Eugeniusz Bodo.

Po odkryciu fundamentów drogowcy wstrzymali prace i zawiadomili wojewódzkiego konserwatora zabytków. W czwartek teren zaczęli badać archeolodzy, wynajęci przez firmę Strabag, która miała ułożyć granitową kostkę na placu pod Magdą. I to oni ostatecznie mają odpowiadać za znalezisko, bo wojewódzki konserwator zabytków wyraził zgodę na kontynuowanie przez nich prac.

- Nie wiadomo dokładnie fundamenty jakiego budynku odkryto, ale mapa z 1881 roku wskazuje, że stały tam dwa budynki parterowe - mówi Wojciech Kubik, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu. - Archeolodzy przewidują, że ich prace mogą potrwać miesiąc.

Zbieg ulic Jaracza i Piotrkowskiej jest miejscem szczególnym, bowiem stały tam dwa parterowe domy murowane, w których były sklepy, zaś w podwórku wznosił się drewniany budynek, w którym przed pierwszą wojną światową znajdował się kinoteatr Urania, prowadzony przez inżyniera szwajcarskiego pochodzenia Teodora Junoda.

To właśnie on był ojcem czołowego amanta kina przedwojennego, prawdziwego króla życia, który skończył straszną śmiercią w łagrach sowieckich. Tak, chodzi o Eugeniusza Bodo, który nazywał się Bohdan Eugene Junod i swe pierwsze kroki na deskach scenicznych stawiał właśnie w Uranii. Dziś filmy z jego udziałem - ze znakomitą komedią "Piętro wyżej" na czele - od pewnego czasu przypomina TVP Historia.

- Kinoteatr Urania, do którego wchodziło się od strony ulicy Jaracza, był ulubionym miejscem Juliana Tuwima - mówi Ryszard Bonisławski, wytrawny znawca dawnej Łodzi. - Potem w tym drewnianym budynku mieścił się Teatr Żydowski, w którym swoją karierę zaczynała znana aktorka i reżyserka Ida Kamińska. Budynki narożne zburzono na przełomie lat 40. i 50 XX wieku, po czym w latach 60. w miejscu tym zbudowano Dom Handlowy "Magda".

Odkryte fundamenty zostaną zbadane, opisane w dokumentacji i zasypane. Służby konserwatorskie zapewniają, że wszystko odbędzie się sprawnie i nie dojdzie do znaczącego poślizgu w inwestycji.

- Jeśli chodzi o pochodzenie fundamentów, to rysują się dwie hipotezy. Albo są to pozostałości drewnianych domów tkaczy z lat 20. XIX wieku, które miały murowane fundamenty, albo domów murowanych, wzniesionych w połowie XIX stulecia - przypuszcza Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Bardzo ciekawe jest też to, czy pod tymi odkrytymi już reliktami nie ma jeszcze starszych warstw kulturowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki