Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arena Młodych 2024. Rekolekcje dla licealistów z diecezji łódzkiej w Atlas Arenie. Kardynał Grzegorz Ryś mówił o nadziei ZDJĘCIA, FILM

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uczniowie szkół ponadpodstawowych z archidiecezji łódzkiej wzięli udział w Arenie Młodych. To organizowane co roku rekolekcje wielkopostne młodzieży z kardynałem Grzegorzem Rysiem. Tegorocznym tematem była nadzieja.

Arena Młodych 2024. Wielkopostne rekolekcje uczniów z kard. Grzegorzem Rysiem w Atlas Arenie

W piątek (16 lutego) w łódzkiej Atlas Arenie licealiści, uczniowie techników i szkół branżowych z całego regionu przyjechali na spotkanie modlitewne z kardynałem Grzegorzem Rysiem. Spotkanie Arena Młodych to w archidiecezji łódzkiej wielkopostna tradycja. Tym razem do wspólnej modlitwy zaproszono licealistów, a tematem przewodnim była nadzieja. Ten temat został wybrany przez papieża Franciszka na przygotowania w diecezjach do kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

W Atlas Arenie pojawiły dekoracje, nastrojowe światła, kadzidła, a nawet dwa lustra wody. Animacją spotkania zajął się zespół modlitewny Mocni w Duchu. Uczestnicy wysłuchali fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu paralityka, który przez 38 lat bezskutecznie próbował się dostać do cudownej, jerozolimskiej sadzawki Betesda, by odzyskać zdrowie. Jak wyjaśnił młodzieży kardynał Grzegorz Ryś, gdy Jezus spotka paralityka, nieszczęśnik ma uschnięte nie tylko mięśnie.

Jezus widzi, że on ma coś znacznie ważniejszego niestety uschnięte. I tym czymś jest... nadzieja - mówił kardynał Ryś. Jak podkreślił paralityk nie miał wiary w zmianę. A Jezus nie tylko go uzdrowił, ale też dał mu siłę duszy i uzdolnił do miłości.

W rekolekcjach wzięli udział uczniowie z liceów, techników i szkół branżowych zapisani na lekcje religii. Wśród uczestników rekolekcji były pierwszoklasistki z I LO. Na Arenie Młodych uczennice były po raz pierwszy.

Wszystko nam się tu podoba - mówiły. Jak przyznały wcześniej były na zwykłych szkolnych rekolekcjach, które były trochę... nudne.

Kard. Grzegorz Ryś podkreśla, że dla młodych ludzi to spotkanie jest ważne, a przekaz do nich dociera.

Wczoraj rozmawiałem z młodym człowiekiem, który przez wszystkie lata szkoły średniej jest na Arenie, chociaż ma problemy z wiarą. Stawia tu sobie jednak istotne pytania - mówi kardynał.

Jednak rekolekcje nie były masowe. 6 tys. osób zgromadzonych w Atlas Arenie to tylko część z liczącej kilkadziesiąt tysięcy osób populacji licealistów z terenu archidiecezji łódzkiej. Liczba uczniów uczestniczących w lekcjach religii z roku na rok powoli, ale systematycznie maleje. Najmniej uczniów jest w Łodzi, gdzie na religię na ten rok szkolny zapisało się niecałe 5 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych: 3625 uczniów liceów ogólnokształcących, 1241 uczniów techników i jedynie 75 uczniów szkół branżowych. To zaledwie około 20 proc. wszystkich uczniów. Jednak w mniejszych miejscowościach zainteresowanie katechezą jest większe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki