Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Atak nożownika w Kadzidle. 29.11.2023 uczeń Zespołu Szkół Powiatowych zaatakował rówieśników

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
od 16 latprzemoc
Chwile grozy przeżyli uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle. Ok. godz. 12.00, podczas lekcji, jeden z uczniów zaatakował nożem rówieśników. Trzy osoby zostały ranne.

Około południa oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, kom. Tomasz Żerański potwierdził, że doszło do ataku.
Na miejscu było kilkanaście policyjnych radiowozów, rodzice odbierali uczniów ze szkoły (w szkole było ponad 200 uczniów). Przyleciał śmigłowiec LPR.

19-latek - uczeń tej szkoły - ranił podczas lekcji dwie osoby (uczeń został zraniony w szyję, a uczennica w brzuch), a trzecią osobę (ucznia) zaatakował poza szkołą.

Trzy osoby zostały ranne, strażacy udzielali im pierwszej pomocy. Osoby te były przytomne, gdy zostały przekazane zespołom ratownictwa medycznego

- potwierdził nam oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Ostrołęce bryg. Robert Chodkowski.

Śmigłowiec LPR zabrał jedną ranną osobę do Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie, pozostałymi dwiema zajęły się załogi karetek pogotowia.

Oficjalny komunikat policji w sprawie ataku w ZSP w Kadzidle

Dziś o godz. 12.12 do dyżurnego KMP w Ostrołęce wpłynęło zgłoszenie dotyczące ataku ostrym narzędziem w ZSP w Kadzidle. Jak wstępnie ustalono, jeden z uczniów, mieszkaniec powiatu ostrołęckiego, podczas zajęć lekcyjnych ostrym narzędziem zaatakował troje swoich rówieśników (dwóch 19-letnich chłopaków oraz 19-letnią dziewczynę). Uczniowie byli z różnych klas, podczas zdarzenia mieli wspólną lekcję. W wyniku zdarzenia 19-latek został przetransportowany lotniczym pogotowiem ratunkowym do szpitala. 19-latka została przetransportowana załogą karetki pogotowia, obrażenia drugiego chłopaka nie wymagały hospitalizacji. Po zdarzeniu sprawca uciekł. Policja na miejscu zdarzenia była już po około dwóch minutach. W trybie alarmowym na miejscu ściągnięto dodatkowe policyjne siły, które rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę poszukiwania. Podjęte przez policjantów czynności poszukiwawcze szybko przyniosły oczekiwany efekt, po około półtorej godzinie podejrzany o popełnienie tych przestępstw mężczyzna został zatrzymany (około 500 m od szkoły).

Pozostali uczniowie szkoły zostali zebrani w jedno miejsce w szkole, gdzie byli pod opieką m.in. policjantów. Na miejsce przybył również policyjny psycholog.

Tuż przed godz. 14.00 napastnik został zatrzymany. Sprawca podczas zatrzymania miał obrażenia. Wójt gminy Dariusz Łukaszewski poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że napastnik został ujęty i zaapelował do mieszkańców o zachowanie spokoju.

Na miejscu prowadzone były czynności pod nadzorem prokuratora.

- Obrażenia jednego z uczniów to rany cięte szyi - mówi prok. Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. - Dziewczyna również ma poważne obrażenia - rany cięte brzucha, trzecia osoba pokrzywdzona ma rany cięte przedramienia. Ten ostatni nastolatek jeszcze dzisiaj zostanie przesłuchany. Przesłuchana zostanie również osoba, która prowadziła zajęcia, podczas których doszło do tego brutalnego ataku. Z pewnością będziemy przesłuchiwać również pozostałych uczniów obecnych na tej lekcji. Oczywiście bardzo ważne jest także przesłuchanie tych dwóch osób pokrzywdzonych, które w tej chwili przebywają w szpitalach i uzyskanie opinii biegłych co do stanu zdrowia wszystkich osób pokrzywdzonych. Dopiero wówczas będziemy mogli podjąć decyzję o zarzutach, jakie przedstawimy 19-latkowi.

Sztab kryzysowy

W godzinach popołudniowych, w związku z tą sytuacją, zwołany został sztab kryzysowy. W posiedzeniu wzięli udział m.in. wójt gminy, starosta ostrołęcki i wojewoda mazowiecki.

- Przede wszystkim skupiliśmy się na uporządkowaniu informacji, ponieważ pojawiło się wiele plotek. Chcieliśmy pewne kwestie wyjaśnić i zapewnić mieszkańców gminy - ale nie tylko - że jest bezpiecznie, nie muszą się obawiać wychodzenia z domów - mówił wojewoda po posiedzeniu sztabu. - W szkole zdarzyły się dziś straszne akty przemocy. Bulwersują nas wszystkich, ale musimy skoncentrować się na uczniach, na rodzicach: ofiar, ale również sprawcy. Dlatego że wszyscy potrzebują pomocy psychologicznej, ale też wszyscy potrzebują zapewnienia, że jest bezpiecznie. Więc po pierwsze, chcieliśmy zapewnić, że wszyscy są bezpieczni. Po drugie, chcemy zapewnić, iż ustaliliśmy strukturę pomocy psychologicznej. Każdy, kto potrzebuje pomocy, otrzyma ją. W każdej chwili. Chciałbym, żeby cała Polska usłyszała, iż mówimy NIE przemocy w szkole, w ogóle mówimy NIE agresji w przestrzeni publicznej, a w szczególności w szkole. Szkoła musi być miejscem, gdzie uczniowie czują się bezpiecznie. To co się wydarzyło, jest bardzo trudnym, straszliwym zdarzeniem i teraz musimy zrobić wszystko, aby pomóc ofiarom, pomóc uczniom wrócić do normalnego życia i dać jasny przekaz wszystkim, że nie zgadzamy się na przemoc w szkole.

Wojewoda Tobiasz Bocheński podziękował służbom mundurowym za "profesjonalne działanie".

Ustalono, że dla każdego, kto potrzebuje pomocy psychologicznej, będzie ona na dostępna. W czwartek 30.11 2023 w ZSP w Kadzidle nie będzie lekcji, kadra pedagogiczna ma się spotkać z psychologiem. W piątek w szkole mają być zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W przyszłym tygodniu rodzice uczniów - także pobliskiej szkoły podstawowej - będą mogli wziąć udział w spotkaniach z psychologami.

- O godz. 17.00, po zebraniu sztabu kryzysowego, poprosiłem o pilne zebranie dyrektorów gminnych szkół - relacjonował w mediach społecznościowych środowe działania Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło. - Szkoły gminne będą pracowały normalnie. Prosiłem dyrektorów o potraktowanie tej sytuacji w sposób szczególny, tym bardziej, że informacja o zdarzeniu w szkole powiatowej bardzo prędko dotarła też do naszych uczniów. Prosiłem o przeprowadzenie bardzo delikatnych, dyskretnych, niehisterycznych rozmów z naszymi uczniami, nauczycielami, pracownikami naszych szkół. Bardzo państwa proszę o ostrożne komentowanie tej historii, o niemnożenie wiadomości niezweryfikowanych, pomówień. Ogarniamy empatią i pomocą psychologiczną, także moją osobistą troską wszystkie osoby, które zostały dotknięte tą tragedią. Cała nasza wspólnota będzie chciała, potrzebowała wychodzić z całej tej sytuacji w sposób szlachetny. Od każdego z nas wiele zależy. Spędziliśmy dzisiaj w szkole powiatowej kilka godzin, widzieliśmy to wszystko od środka, widzieliśmy przerażonych uczniów, oczekujących przerażonych rodziców. Mamy ogromne poczucie solidarności w potrzebie rozwiązywania takich problemów - z pracownikami oświaty, policją, samorządem powiatu. Gmina Kadzidło jest gminą bezpieczną - zaznaczył wójt.

Przed godz. 20.00 na facebookowym profilu powiatu ostrołęckiego (powiat jest organem prowadzącym Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle - red.) ukazał się taki oto wpis (publikujemy fragmenty)
To wydarzenie, chociaż niezwykle przykre i tragiczne, jest incydentem – możecie Państwo, jak zapewnia policja, czuć się w swojej miejscowości bezpieczni. Nie znamy motywów postępowania sprawcy ataku – to z pewnością postarają się ustalić śledczy.
(...) Pojawiające się w mediach informacje jakoby takie sytuacje zdarzały się w szkole już wcześniej, są nieprawdziwe i zwyczajnie krzywdzące – zarówno dla grona pedagogicznego, dyrekcji, jak i dla samych uczniów.
Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle to szkoła, do której Powiat Ostrołęcki, jako organ prowadzący nie ma żadnych zastrzeżeń. To szkoła z dobrą kadrą, ambitnymi uczniami, przyjazną atmosferą.
Zwracamy się z prośbą o empatię i zrozumienie wobec osób, które przeszły dziś traumę i będą mierzyć się z nią przez najbliższe dni i tygodnie. O uszanowanie prywatności wszystkich, których spokój i poczucie bezpieczeństwa zostały dziś zburzone. Zwłaszcza uczniów, którzy ucierpieli bezpośrednio i ich rodzin. Nie ferujmy też zbyt łatwo wyroków.
Dla wszystkich, którzy czują potrzebę wsparcia psychologa – pełni on dyżur całodobowy pod nr tel. 660 690 550. W czwartek w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z siedzibą w Kadzidle dyżur stacjonarny psychologa w godz. 8.00-15.00.

Kadzidlańska parafia odwołała zaplanowaną na 30 listopada zabawę andrzejkową i apeluje o modlitwę:

Z powodu dramatycznej sytuacji zaistniałej dziś w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle, zabawa andrzejkowa w naszej parafii, zaplanowana na 30 listopada, zostaje odwołana. W tych trudnych chwilach prosimy Was o solidarność i modlitwę za osoby dotknięte oraz za ofiary tego niewłaściwego zdarzenia. Niech nasze wspólne modlitwy przyniosą wsparcie i otuchę dla wszystkich, którzy teraz potrzebują naszego wsparcia. - napisali księża w mediach społecznościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Atak nożownika w Kadzidle. 29.11.2023 uczeń Zespołu Szkół Powiatowych zaatakował rówieśników - Tygodnik Ostrołęcki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki