W najnowszym wydaniu tygodnika "Polityka", opublikowany został ranking dwudziestu najciekawszych muzeów i galerii sztuki XX i XX w. w mijającym roku. To jego siódma edycja, druga, w której na jednej liście połączono placówki państwowe, samorządowe i prywatne.
Piewsze miejsce w zestawieniu, które przygotował Piotr Sarzyński, zajęła "Zachęta" Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie.
Najwyżej spośród łódzkich instytucji (6. miejsce) uplasowało się Muzeum Sztuki ms2 (awansując o jedno miejsce w górę w porównaniu z poprzednią edycją). W uzasadnieniu czytamy, że MS lubi monumentalne wystawy i "niezwykle serio traktuje swoją misję, ale gdyby czasami wsłuchało się w oczekiwania widzów, to sukces byłby jeszcze większy". O jakie oczekiwania chodzi, tego autor nie rozwija.
Na kolejnym, siódmym miejscu, umieszczono prywatną galerię Atlas Sztuki, założoną przez Andrzeja Walczaka, jednego z udziałowców Grupy Atlas, a prowadzoną przez Jacka Michalaka. Siódme miejsce to o dwa niżej niż poprzednio, ale daje "Atlasowi" prymat wśród galerii prywatnych.
Sarzyński pisze, że galeria ma "zacnego sponsora", nie musi walczyć o dochody i może skupić się na sztuce. Jedno miejsce dalej w rankingu zajęła poznańska Art Stations, której mecenasem jest Grażyna Kulczyk, według tygodnika "Wprost", najbogatsza Polka.
Jak pisze Sarzyński, na szpicy listy znalazły się siłą rzeczy placówki, których budżety idą w miliony. Coraz wyraźniej też widać dominację stolicy, która "jak odkurzacz wysysa z kraju to, co najciekawsze".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?