MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dorota Ignatjew z Teatru Nowego w Łodzi pragnie być dyrektorką Starego Teatru w Krakowie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dorota Ignatjew jest dyrektorem Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi od lutego 2021 roku - została powołana na to stanowisko po wygraniu konkursu
Dorota Ignatjew jest dyrektorem Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi od lutego 2021 roku - została powołana na to stanowisko po wygraniu konkursu Małgorzata Genca
Trwa konkurs na dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. O to stanowisko ubiega się m.in. Dorota Ignatjew, obecna dyrektorka Teatru Nowego w Łodzi.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu podlega Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, konkurs na nowego dyrektora sceny ogłosiło w marcu. Kandydaci mieli przedłożyć komisji koncepcję kierowania Starym Teatrem i plan artystyczny na pięć sezonów.

Do konkursu stanęły dwie osoby i według nieoficjalnych informacji obie przeszły do kolejnego etapu. Są to: Dorota Ignatjew, obecna dyrektorka Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi oraz Bartosz Szydłowski, dyrektor krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa i organizator znanego festiwalu teatralnego Boska Komedia. W piątek 17 maja mają się odbyć rozmowy dziewięcioosobowej komisji konkursowej z kandydatami - obradom komisji miała przewodniczyć Hanna Wróblewska, ale to zapowiedź jeszcze sprzed nominacji dotychczasowej dyrektorki Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w resorcie na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Nazwisko nowego dyrektora lub dyrektorki Starego Teatru mamy poznać jeszcze w maju.

Dorota Ignatjew jest mocno związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i akademickim, ukończyła między innymi Wydział Aktorski tamtejszej Szkoły Teatralnej, obecnie jest wykładowcą tej uczelni, przemianowanej na Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego. Do realizacji przedstawień powstających w Teatrze Nowym w Łodzi często zapraszała aktorów i reżyserów, studentów i absolwentów krakowskiej akademii.

Dorota Ignatjew jest dyrektorką łódzkiego „Nowego” od 2021 roku (wcześniej była dyrektorką Teatru im. J. Osterwy w Lublinie). Uruchomiła tu m.in. projekt „Nowy i Młodzi”, jako pierwsza w Polsce zatrudniła do zespołu artystycznego transpłciowego aktora.

Właśnie dwa spektakle Teatru Nowego znalazły się w programie 44. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, które odbędą się w dniach od 18 maja do 1 czerwca. Widzowie wydarzenia zobaczą „Mój pierwszy rave” oraz dwukrotnie „Dobrze ułożonego młodzieńca” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina.

Dorota Ignatjew jest również absolwentką Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu oraz Studiów Podyplomowych Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki