MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w łódzkich instytucjach to okazja do niekonwencjonalnych spotkań

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Noc Muzeów będzie można zobaczyć najciekawsze łódzkie kolekcje w wielu instytucjach
W Noc Muzeów będzie można zobaczyć najciekawsze łódzkie kolekcje w wielu instytucjach materiały prasowe
Kolejna edycja akcji Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 18 maja. W przedsięwzięcie włączyły się liczne instytucje w naszym mieście.

Noc Muzeów, w Polsce celebrowana od 2003 roku, to wydarzenie umożliwiające zwiedzania doskonale, zdawałoby się, znanych miejsc w niekonwencjonalnych okolicznościach. To zarazem szansa na odkrycie czegoś wcześniej niedostrzeżonego oraz wspólnotowe przyglądanie się muzealnym zbiorom, w licznym gronie zainteresowanych taką formą spędzania czasu. I w końcu możliwość wejścia do szacownych, często historycznych budynków bez opłat lub za symboliczną złotówkę.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się, także w Łodzi, 18 maja i potrwa od godzin popołudniowych aż do godziny pierwszej w nocy. MPK, jak co roku, wesprze podróżujących specjalnymi rozkładami i liniami, aby łatwiej i szybciej dotarli do miejsc, które biorą udział w Nocy Muzeów, a firma Lime przygotowała kody na darmowe przejazdy hulajnogami. Do niemal wszystkich muzeów i galerii wstęp będzie bezpłatny, wyjątkiem jest EC1, gdzie trzeba będzie zakupić bilet za wspomnianą złotówkę.

Noc Muzeów - pałacowe wnętrza

Pomysłów nie brakuje. Muzeum Miasta Łodzi udostępni pałacowe wnętrza, wystawę „Łódź w Europie, Europa w Łodzi” oraz przypałacowy ogród. Będzie też można zwiedzić Muzeum kanału „Dętka” na Placu Wolności. Pierwsi zwiedzający zejdą do kanału o godz. 18. Kolejne dziesięcioosobowe grupy będą wchodzić do muzeum co 10-15 minut aż do północy.

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaproponuje ekspozycje „Miasto-Moda-Maszyna”, która opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy i życiu codziennym mieszkańców, „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, ulokowaną w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów, „Tak pracuje tkanina”, prezentującą prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkanin czy salę maszyn w ruchu - pokaz pracujących krosien odbywa się co pół godziny.

W Muzeum Kinematografii natomiast będzie można obejrzeć ekspozycję „Łódź filmowa”, która pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego. Kolejne wystawy to „Wideoświat. Powrót do kaset VHS”, poświęcona kulturze wideo z lat 80. i 90. oraz „Pałac pełen bajek”, przypominająca bohaterów polskich serii animowanych. Każdy z nich występuje w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (czyli rysunki na przezroczystych foliach).

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprosi gości do swoich oddziałów przy Gdańskiej, Martyrologii Radogoszcz i Stacja Radegast. W Oddziale Martyrologii Radogoszcz będzie można zobaczyć wystawę stałą pt. „Zabrał ich ogień...” i zagrać w grę muzealną „Zwiedzanie to wyzwanie”. W Oddziale Stacja Radegast prezentowana jest makieta getta łódzkiego oraz odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Echad - Jeden. Metaloplastyka z kolekcji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi” oraz wykład Marii Szulc poświęcony historii przedmiotu z wystawy. A w Oddziale Muzeum przy Gdańskiej będzie można przymierzyć kopię munduru i broni, zagrać w grę dotyczącą agentki AK - Haliny Kłąb, obejrzeć filmy poświęcone dziejom miasta pt. „Losy Łodzi”, wejść do nie udostępnionego na co dzień karceru.

Noc Muzeów - zwiedzanie wystaw

Muzeum Sztuki zaproponuje zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, ale także prezentację filmów dokumentalnych oraz współtworzenie działań artystycznych. To chociażby wielka, latająca rzeźba stworzona przez gości wspólnie do dźwięków utworu Zygmunta Krauzego, czy wielka księga Nocy Muzeów, w której dopisywane będą kolejne elementy pisanej przez odwiedzających historii. Na widzów czekać będą siedziba główna muzeum przy ul. Gdańskiej, ms2 i Muzeum Pałac Herbsta. Do odwiedzin zachęca też Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.

W zrewitalizowanej Kamienicy Hilarego Majewskiego będzie można zobaczyć wystawę „Sielanka. Co artyści uprawiają?”, prezentującą prace poświęcone roślinom i naszemu współistnieniu z nimi oraz wziąć udział w warsztacie Tomasza Sosnowskiego „Nowa wizja komfortu”.

Wszystkie swoje placówki od godz. 18 uruchomi Miejska Galeria Sztuki. To: Galeria Willa (ul. Wólczańska 31), Galeria Chimera (ul. Wólczańska 31), Galeria Re:Medium (ul. Piotrkowska 113). Jedynie Ośrodek Propagandy Sztuki będzie zamknięty. W Galerii Willa można obejrzeć wystawę „Teresa Klink-Kobierska. Niewidzialna obecność” i wziąć udział w rodzinnym warsztacie plastycznym „Fantastyczna podróż do świata egzotycznych zwierząt”. W Galerii Chimera prezentowana jest wystawa „Isidro Con Wong, malarstwo”, a w Galerii Re:Medium - „Łódź od kuchni. Słownik łodzianizmów”.

W EC1 będzie można odwiedzić Centrum Nauki i Techniki, wystawę stałą w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, wystawę „Kino Polonia” lub obejrzeć filmy krótkometrażowe wyświetlane w kinie NCKF. Bilety kosztują symboliczną złotówkę do każdego centrum z osobna.

Akademickie Centrum Designu udostępni wystawę „Łódzki dywan. Sztuka - rzemiosło - przemysł”, poświęconą współprojektowaniu i nadawaniu nowych znaczeń przedmiotowi codziennego użytku, ekspozycje poświęcone cyrkulacji wody oraz przypadkowi w projektowaniu komunikacji wizualnej. Będzie można też posłuchać nagrań z parowego fonografu i poznać jego działanie.
Wystawę skał narzutowych i skamieniałości przedstawi Muzeum Geologiczne, które zaprosi poza tym na różnorodne wykłady.

Wśród debiutantów na Nocy Muzeów jest Muzeum Mundurów Policyjnych Świata, które pojawiło się na mapie Łodzi w październiku 2023 roku. Muzeum posiada w ekspozycji stałej umundurowanie policji i żandarmerii z całego świata. Wystawionych jest 160 mundurów z ponad 70 państw. Kolekcja wciąż się powiększa i jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie czwartej sali - afrykańskiej. Zwiedzający będą mogli nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale i przymierzyć niektóre elementy policyjnej garderoby. Muzeum założył Grzegorz Fajngold znany jako Dj Fagot, ale przede wszystkim muzyk, producent, kompozytor i założyciel wielu zespołów.

Noc Muzeów - warsztaty i spotkania

W Fabryce Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10) po dawnej fabryce maszyn i przyborów tkackich oprowadzą fabrykanci w strojach z epoki, zabierając w podróż do czasów Henryka Wagnera - ówczesnego właściciela fabryki. Gratką będzie możliwość zaznajomienia się z insygniami miasta oraz stworzenie „własnej” Łodzi.

Zespół Pałacowo-Parkowy Alfreda Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/5, wzniesiony przez rodzinę łódzkich przemysłowców w latach 1910-1912, to także debiutant w Nocy Muzeów. Zwiedzający będą mogli obejrzeć park, wnętrza pałacu łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie salę kolebkową). Dodatkowo na zewnątrz do obejrzenie będzie stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) i znajdująca się we wnętrzu pałacu kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.

Otwarte dla gości będą Izba Pamięci Adwokatury, Muzeum Fabryki, Galeria Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Komunikacji Miejskiej, Fabryka Aktywności Miejskiej, łódzki oddział IPN, Archiwum Państwowe, Monopolis, Muzeum Farmacji.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od godz. 13 zaprezentuje premierę spektaklu „Pętla”, a później będzie można zapoznać się z aranżacją czytelni Działu Zbiorów Specjalnych na średniowieczne skryptorium oraz zobaczyć m.in. średniowieczne skryptorium połączone z prezentacją najstarszych i najciekawszych obiektów z kolekcji starych druków, rękopisów, kartografii, grafiki i fotografii. Wśród atrakcji nie zabraknie mnicha kopiującego starodruk. Kolejna propozycja to bogata kolekcja książek dla dzieci.

Warto podkreślić, że w Noc Muzeum włączą się również łódzkie teatry, biblioteki, Aquapark Fala (m.in. zwiedzanie strefy filtracji, czyli obszaru, który obejmuje sieć urządzeń i instalacji odpowiedzialnych za techniczne funkcjonowanie poszczególnych atrakcji na Fali). To będzie bardzo udana noc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki