MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie gwiazdy Jerzego Skolimowskiego na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Łódzka Aleja Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej wzbogaciła się o setną już gwiazdę. Tym razem poświęconą wyjątkowemu twórcy filmowemu, Jerzemu Skolimowskiemu.

- Cieszę się, że zmieściłem się w pierwszej setce - powiedział z uśmiechem Jerzy Skolimowski w trakcie wtorkowej (14 maja) uroczystości odsłonięcia gwiazdy na ulicy Piotrkowskiej (na wysokości posesji pod numerem 66). - Tę gwiazdę wyróżnia spośród wielu pozostałych w Łódzkiej Alei Gwiazd i to, że dotyczy ona łodzianina.

Jerzy Skolimowski urodził się w Łodzi, ukończył łódzką Szkołę Filmową, w naszym mieście - jak podkreśla artysta - ma wiele bliskich sobie adresów.

- Spacerując wzdłuż Łódzkiej Alei Gwiazd wspominałem wielu kolegów i przyjaciół, z którymi współpracowałem, a których nie ma już z nami - powiedział Jerzy Skolimowski. - Mówiłem: cześć Tadzik, myśląc o Tadeuszu Łomnickim, albo: jak tam u Ciebie, Bobek, gdy zbliżyłem się do gwiazdy Bogumiła Kobieli. Ja mam zamiar jeszcze trochę tutaj pobyć, a może nawet nakręcić jeszcze jeden film.

Emocjonalną laudację dotyczącą bohatera wydarzenia wygłosił Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Podkreślił artystyczną odrębność znakomitego twórcy, a także różnorodność podejmowanych wyzwań. Bo przecież Jerzy Skolimowski to nie tylko reżyser filmowy i scenarzysta, ale także niezwykle charakterystyczny aktor, producent, poeta i malarz. W młodości uprawiał boks. Był też jazzowym perkusistą.

Jako scenarzysta Jerzy Skolimowski zadebiutował w 1960 roku w filmie Andrzeja Wajdy „Niewinni czarodzieje” oraz „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego z 1961 roku. Pierwszym filmem, który wyreżyserował był „Rysopis” z 1964 roku. Debiut przyniósł mu też pierwszą nagrodę. Otrzymał Grand Prix na festiwalu w Arnhem. Jego kolejne filmy: „Walkower” z 1965 roku i „Bariera” z 1966 roku zostały docenione na słynnych festiwalach. Artysta jest m.in. laureatem Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, Złotych Lwów w Wenecji, a także został nominowany do Oscara.

W latach 60. XX wieku wyreżyserował też film „Ręce do góry”, w którym krytycznie ocenił czasy stalinizmu w Polsce. Ze względu na wydźwięk dzieło został zatrzymane przez komunistyczną cenzurę, a sam Skolimowski wyemigrował z Polski. W Wielkiej Brytanii wyreżyserował m.in. filmy „Na samym dnie”, „Wrzask” (nagroda specjalna jury na festiwalu w Cannes) oraz „Fuchę”. Po przemianach politycznych w Polsce nakręcił m.in. „Cztery noce z Anną” i „Essential Killing”. Ten ostatni film dał mu Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2022 roku ukazał się jego ostatni jak dotychczas film „IO”, który także zdobył nagrodę specjalną jury na festiwalu w Cannes. Obraz był też nominowany do Oscara.

Łódzka Aleja Gwiazd została wymyślona w 1996 roku przez Jana Machulskiego. Pierwszą odsłoniętą gwiazdą była gwiazda Andrzeja Seweryna w 1998 roku.

W hotelu Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz we wtorek 14 maja została otwarta wystawa prac Jerzego Skolimowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki