Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcją turystyczną pasażu Schillera w centrum miasta będzie wkrótce stół wodny. Jak będzie wyglądał?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
O niezwykłą atrakcję wzbogaci się pasaż Schillera w centrum Łodzi. Będzie to ogromny stół wodny z płynącą rzeką. Przy jego budowie trwają ostatnie prace.
O niezwykłą atrakcję wzbogaci się pasaż Schillera w centrum Łodzi. Będzie to ogromny stół wodny z płynącą rzeką. Przy jego budowie trwają ostatnie prace. Materiały Prasowe
O niezwykłą atrakcję wzbogaci się niedawno wyremontowany pasaż Schillera w centrum Łodzi. Będzie to ogromny stół wodny z płynącą rzeką. Przy jego budowie trwają ostatnie prace. Jak będzie wyglądał?

Inwestycje w Łodzi: rzeka płynąca na stole

- Będzie to kamienna budowla o długości sześciu metrów, szerokości dwóch metrów i wysokości jednego metra. Na blacie o grubości 14,4 centymetra, czyli płycie z jasnoszarego, strzelińskiego granitu będzie wyryta mapa dawnej Łodzi z korytem rzeki. A śladem dawnej Łódki popłynie woda. Na mapie historycznej osady o nazwie Łódka zostaną zaznaczone najważniejsze jej miejsca – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zobacz więcej zdjęć

Pasaż Schillera łączy ul. Sienkiewicza i ul. Piotrkowską w rejonie dawnego Horteksu. Podczas jego gruntownego remontu przybyło dużo zieleni. Fachowcy posadzili 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami.

Inwestycje w Łodzi: nowa zieleń i fontanna

Główna oś pasażu, prowadząca aleją drzew, została podkreślona roślinami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich zabarwiają się jesienią na brunatno-czerwono. Gatunki roślin zostały tak dobrane, aby dobrze znosiły niełatwe, miejskie warunki pogodowe.
Kolejną istotną zmianą jest nawierzchnia, która została w całości wymieniona, przy czym kolorami i użytymi materiałami nawiązuje do ul. Piotrkowskiej. Przybyło ławek i pojawiło się nowe oświetlenie.

Przeczytaj też o rewitalizacji zabytkowej fabryki w pobliżu pasażu Schillera w centrum Łodzi

Zmieniła się też fontanna. Kulistą, stojącą przy Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Urzędu Miasta zastąpił wodotrysk znajdujący się w głębi pasażu, w miejscu dawnego parkingu naprzeciwko Domu Technika. Powstał tam nowy, nieduży, miejski plac idealnie – jak podkreślają inwestorzy - nadający się na imprezy plenerowe. Ponadto w pasażu pojawił się nowy plac zabaw dla dzieci.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki