Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne Łodzi, zabytki Łodzi. Co warto zobaczyć w Łodzi. Gdzie się wybrać, co zwiedzić? Zobacz nasze propozycje

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Co warto zobaczyć w Łodzi? Biała Fabryka
Co warto zobaczyć w Łodzi? Biała Fabryka Polskapress/archiwum
Co warto zobaczyć w Łodzi? Poznaj najciekawsze i najatrakcyjniejsze miejsca w Łodzi. A tych nie brakuje. Wprawdzie pod względem zabytków Łódź nie może równać się np. z Krakowem, to jednak te, które są, też należą do wyjątkowych i to w skali Europy.

Co warto zobaczyć w Łodzi

Tak jest z unikatowym, doskonale zachowanym osiedlem przemysłowo – mieszkaniowym Księży Młyn, które w drugiej połowie XIX wieku wybudował Karol Scheibler, czołowy fabrykant w dziejach miasta. Ozdobą osiedla jest największa w Łodzi przędzalnia zamieniona na mieszkania. Do tego dochodzą stylowe budynki dawnych szkół, sklepów, remizy strażackiej i mieszkań zwanych famułami, które właśnie – w ramach rewitalizacji – są odnawiane.

Kolejna atrakcja turystyczna Łodzi związana z tym „królem bawełny” to jego stylowy pałac przy placu Zwycięstwa, w którym mieści się Muzeum Kinematografii. Można w nim podziwiać zarówno cenne pamiątki związane z filmem i Łodzią filmową, czyli„Hollyłódź” , jak i znakomicie zachowane wnętrza z obrazami, sztukateriami, kominkami, meblami i boazeriami.

Pałac Poznańskiego - zabytkowa perełka Łodzi

Rywalem Scheiblera był inny potentat bawełniany – Izrael Poznański, który swoje imperium wybudował w rejonie ul. Ogrodowej. To właśnie tam powstał kompleks fabryczny, który obecnie – po renowacji i rozbudowie - znany jest w całej Europie jako Centrum Handlowe Manufaktura. Będąc tam warto też zwiedzić pobliski, niezwykle efektowny pałac zwany „łódzkim Luwrem”.

Jeśli ktoś poczuje niedosyt, może odbyć krótki spacer ul. Gdańską i poznać kolejne atrakcje Łodzi, czyli dwie wspaniale rezydencje zbudowane dla synów Izraela przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. 1 Maja i z ul. Więckowskiego.

Chodzi o pałac Karola Poznańskiego, w którym znajduje się renomowana Akademia Muzyczna i o pałac Maurycego Poznańskiego, który stał się siedzibą Muzeum Sztuki specjalizującego się w sztuce współczesnej i awangardowej.

Kolejne atrakcje turystyczne Łodzi

Trzeci „król bawełny” to Ludwik Geyer, który swoje imperium pobudował w południowej części ul. Piotrkowskiej nad rzeką Jasień. To właśnie tam można zobaczyć starannie odnowioną najstarszą i najsłynniejszą fabrykę „ziemi obiecanej”, czyli Białą Fabrykę, w której znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Nazwa fabryki bierze się stąd, że została otynkowana. Stąd kontrast z innymi zabytkowymi fabrykami zbudowanymi z surowej, czerwonej, nawiązującej do gotyku cegły.

Biała Fabryka i skansen - koniecznie trzeba zobaczyć

Będąc przy Białej Fabryce warto zwiedzić pobliski skansen architektury drewnianej. Mamy tam domy tkaczy, kościół z XIX wieku przeniesiony z Nowosolnej i prawdziwą perełkę – rzadkiej urody willę fabrykanta Szyi Światłowskiego. Trafiła tam z ul. Scaleniowej na skraju Lasu Rudzkiego, a słynęła z tego, że ekipa filmowa z USA nakręciła w niej horror pt. „House”.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi? Co można robić podczas długiego weekendu? W ramach relaksu można udać się do Ogrodu Zoologicznego, w którym trwa budowa orientarium, do pobliskiego Ogrodu Botanicznego, w którym barwnych kwiatów i rzadkich roślin nie brakuje oraz do Palmiarni przy al. Piłsudskiego,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki