Marek Obszarny

Marek Obszarny

radaktorDziennik ŁódzkiPiotrków Trybunalski

360 materiałów

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w 1996 roku w TV Piotrków, gdy produkowała lokalną wersję "Informacji" na licencji Polsatu. Trzy i pół roku później, skuszony większą swobodą twórczą i niezależnością dziennikarską, zamieniłem reporterski mikrofon na dyktafon. Podjąłem pracę w ówczesnych "Wiadomościach Dnia" (1999), tytule wchłoniętym później przez "Dziennik Łódzki". Do dziś jestem wierny tej redakcji. 

Od lat relacjonuję wydarzenia z Piotrkowa i gmin powiatu piotrkowskiego - od kulturalnych do kryminalnych, od społecznych do politycznych. Od codziennych, banalnych, po niezwykłe i niewiarygodne.

Setki godzin spędziłem w salach sądowych, by na bieżąco relacjonować najbardziej bulwersujące sprawy kryminalne oraz na analizie akt archiwalnych, na podstawie których przygotowałem cykl artykułów o zbrodniarzach z regionu piotrkowskiego, którzy trafili na stryczek, a także o tych, którzy go uniknęli ("Zbrodnia i kara. Historie oparte na aktach").

Śledzę decyzje lokalnych władz, czasem kontrowersyjne, czasem niezrozumiałe, a czasem zwykłe wpadki. Interweniuję w sprawach mieszkańców, nagłaśniam ich problemy w zderzeniu z urzędniczą obojętnością i absurdami biurokracji. Z drugiej strony, z przyjemnością dostarczam dobre wieści i nagłaśniam sukcesy naszych lokalnych bohaterów.

Przez kilka lat kierowałem lokalną redakcją "Dziennika Łódzkiego" w Tomaszowie Mazowieckim i redagowałem tomaszowsko-opoczyńską odsłonę tygodnika "7 Dni". Później objąłem redakcję w rodzinnym Piotrkowie Trybunalskim, gdzie - obok treści prasowych - coraz większą uwagę poświęciłem rozwojowi lokalnego wydania portalu internetowego NaszeMiasto.pl. Wydarzenia z życia miasta i powiatu publikuję również na DziennikLodzki.pl. 

Ukończyłem Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Mam dyplom z zarządzania edukacją, ale pracę magisterską pisałem z psychologii pod kierunkiem prof. Włodzimierza Oniszczenki.

Dwukrotnie zdobyłem tytuł Dziennikarza Roku redakcji terenowych "Dziennika Łódzkiego", raz Nagrodę Zarządu Prasy Łódzkiej. Moje publikacje dwukrotnie wyróżniało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Artykuł na pierwszej stronie głównego dziennika "POLSKA The Times", o kapitanie Stanisławie Sojczyńskim, skłonił resort obrony do zmiany decyzji i pośmiertnego awansu legendarnego "Warszyca" na generała brygady (wcześniej dwukrotnie go odmawiano). Otrzymałem za to Złoty Krzyż Kospiracyjnego Wojska Polskiego (2010). 

Rozwiń opis