MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Drugie tury w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w Łódzkiem. Gdzie będą najciekawsze pojedynki?

W pięciu miastach prezydenckich, kilkunastu burmistrzowskich oraz wielu gminach województwa łódzkiego w najbliższą niedzielę dojdzie do dogrywek w wyborach najważniejszych urzędników tych samorządów
W pięciu miastach prezydenckich, kilkunastu burmistrzowskich oraz wielu gminach województwa łódzkiego w najbliższą niedzielę dojdzie do dogrywek w wyborach najważniejszych urzędników tych samorządów Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W pięciu miastach prezydenckich, kilkunastu burmistrzowskich oraz wielu gminach województwa łódzkiego w najbliższą niedzielę dojdzie do dogrywek w wyborach najważniejszych urzędników tych samorządów. Druga tura odbędzie się m.in. w najbogatszej w kraju gminie Kleszczów. Gdzie jeszcze będą wyborcze emocje?

Drugie tury w miastach prezydenckich Łódzkiego

W Sieradzu urzędującemu prezydentowi prezydentowi Pawłowi Osiewale (Solidarne Miasto Sieradz) do zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło niespełna trzech pkt. proc., ale duży apetyt na przejęcie miasta ma KO, której kandydat Michał Pabich dobił blisko 40 proc., a przed drugą tura przybyli poprzeć go prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. W Piotrkowie Trybunalskim rządzący od 2006 r. prezydent Krzysztof Chojniak (Razem dla Piotrkowa) o kolejną kadencję będzie się potykał z Juliuszem Wiernickim (Z sercem dla Piotrkowa), acz prezydent po czterech kadencjach do drugiej tury wszedł z poparciem poniżej 30 proc. i niespełna 5 pkt. proc. przewagi nad kontrkandydatem. Emocje będą także w Bełchatowie, bo tam urzędująca od 2014 r. Mariola Czechowska w barwach własnego komitetu weszła do drugiej tury z drugim wynikiem i poparciem niższym od zwycięzcy Patryka Marjana (Bełchatowianie) o ponad 6 pkt. proc. Tyle tylko, że w poprzedniej elekcji z 2018 r., Czechowska też była druga w pierwszej turze, a mimo to władzę zgarnęła w drugiej.

Z kolei w Zgierzu, choć prezydent Przemysław Staniszewski (Stowarzyszenie PS) przed pięcioma laty wygrał już w pierwszej turze, to wynik wyborów z 7 kwietnia zmusił go do dogrywki, w której zmierzy się z Łukaszem Wróblewskim (KO). Między obydwoma kandydatami było 13 pkt. proc. różnicy na korzyść Staniszewskiego, ale pierwszej turze startowało aż siedmiu kandydatów. Prezydenta w najbliższą niedzielę wybierze także Radomsko: obecny prezydent Jarosław Ferenc (Razem dla Radomska) przegrał w pierwszej turze z pretendentem Łukaszem Więckiem (KO) różnicą 5 pkt. proc.

Druga tura wyborów burmistrzów w województwie łódzkim

W miastach burmistrzowskich najciekawiej może być w Brzezinach. Tam urzędująca burmistrz Ilona Skipior (Skuteczni dla Brzezin) weszła do drugiej tury z drugim wynikiem przegrywając Dariuszem Guzkiem startującym z własnego komitetu. Tyle, że burmistrz do tej drugiej tury weszła z przewagą zaledwie czterech głosów nad kandydatem Danielem Szymczakiem (Mieszkańcy Ziemi Brzezińskiej). Problem jednak w tym, że Szymczak składa protest wyborczy, ponieważ czwarty kandydat też ma na imię Daniel i komisja wyborcza omyłkowo mogła przypisać mu około 100 głosów Szymczaka. Jak informuje Radio Łódź, policja zabezpieczyła pakiety do głosowania, a sąd po złożeniu protestu ma 30 dni na rozpatrzenie protestu wyborczego. Gdyby sąd rozpatrzył protest na korzyść Daniela Szymczaka, ale stałoby się to już po drugiej turze wyborów, w Brzezinach doszłoby do kuriozalnej sytuacji: wybrany 21 kwietnia burmistrz zostałby odwołany i doszłoby do powtórki drugiej tury w składzie Szmczak - Guzek.

Do drugich tur wyborów burmistrza dojdzie też w Rozprzy, gdzie były radny sejmiku - najpierw KO, potem klubu PiS) - Paweł Kowalczyk, zmierzy się z Arturem Cubałą. Obaj startują z własnych komitetów. W Głownie wizytę złożyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO/KO), by poprzeć burmistrza Grzegorza Janeczka, który walczy o kolejną kadencję z Wojciechem Baleją (Wspólnie dla Głowna). Wybory burmistrza odbędą się także m.in. w Opocznie, Łowiczu, Wieluniu, Ozorkowie, Kiernozi, Zelowie, Krośniewicach, Żychlinie, Bolimowie i Tuszynie.

Druga tura wyborów wójtów w Łódzkiem

W gminach najbardziej emocjonujący pojedynek zapowiada się w Kleszczowie, bo to najbogatsza gmina w Polsce. Obecny wójt Sławomir Chojnowski poległ już pierwszej turze, mieszkańcy gminy mają zatem pewność wybory nowego wójta. Będzie albo Dariusz Michałek (Wspólna Gmina Kleszczów), albo startująca z własnego komitetu Kazimiera Tarkowska, była wójt. Pierwszą turę wygrał Michałek. W grze o fotel gminy Kutno jest Robert Baryła, obecny jeszcze członek zarządu województwa łódzkiego z ramienia Suwerennej Polski, a jego przeciwnikiem jest Michał Łuczak (Nasza Gmina). O gminę Bielawy walczy zaś były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Wojciech Miedzianowski (PiS) z Adamem Krysickim (Razem dla Gminy Bielawy). Obecny wójt, Sylwester Kubiński, poległ w pierwszej turze.

Od północy z piątku na sobotę we wszystkich samorządach, w których odbędzie się druga tura wyborów, do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godz. 21, będzie obowiązywać cisza wyborcza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki