MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awantura na spotkaniu rolników z Macierewiczem ws. ASF. PiS spełni żądania hodowców trzody? Będzie interwencyjny skup żywca 21.07.2021

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Przed zapowiedzianym protestem rolników organizowanym przez Agrounię ponad hodowców trzody spotkało się z Antonim Macierewiczem. Poseł PiS spotkał się w Czarnocinie w sprawie problemów ze sprzedażą świń, wynikających z wprowadzenia czerwonej strefy ASF w powiecie piotrkowskim.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>...
Przed zapowiedzianym protestem rolników organizowanym przez Agrounię ponad hodowców trzody spotkało się z Antonim Macierewiczem. Poseł PiS spotkał się w Czarnocinie w sprawie problemów ze sprzedażą świń, wynikających z wprowadzenia czerwonej strefy ASF w powiecie piotrkowskim.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>... Dariusz Śmigielski
Spotkanie posła PiS z rolnikami odbyło się w Czarnocinie. Dotyczyło problemów ze sprzedażą świń, wynikających z wprowadzenia czerwonej strefy ASF w powiecie piotrkowskim. Antoni Macierewicz studził emocje przed zapowiedzianym protestem rolników organizowanym przez Agrounię.

Spotkanie rolników w Czarnocinie w sprawie ASF

Gminy Moszczenica, Czarnocin i Grabica w powiecie piotrkowskim nazywane są zagłębiem świńskim. W gospodarstwach rolnych w tym rejonie hodowanych jest około 180. tys. sztuk świń. To około 5 procent krajowej produkcji. Od niedawna na tym terenie obowiązuje strefa czerwona związana z ASF. Restrykcje z nią związane obejmują ograniczenia w handlu i transporcie trzody chlewnej.

- Średnim rolnikiem jestem i nie dziadem. Wszyscy popadali w mojej okolicy, ja przetrwałem, bo muszę żyć. Nie będę pana tu bił, panie Macierewicz, ale dlaczego nie chce mnie pan wysłuchać? - zaczepiał posła już przed wejściem do remizy OSP w Czarnocinie rolnik z Rakowa Kolonii.

Na sali było kilka osób związanych z AgroUnią, która na wtorek rano (20 lipca 2021) zapowiedziała wielki protest w Srocku koło Piotrkowa.

- Po co pan tu przyjechał? Pora skończyć z tą kampanią - zwrócił się do Antoniego Macierewicza jeden z rolników. - Na Lubelszczyźnie już ASF zniszczył ludzi i gospodarstwa. Dzisiaj tysiące gospodarstw jest zadłużonych, licytacje komornicze się dobywają. To są bankruci, nie rolnicy. Co dalej? Co dalej, bo moim zdaniem tu będzie to samo! W tym roku żaden rolnik nie dostał żadnego odszkodowana z tytułu ASF. Dlaczego przyjeżdżacie tutaj, jak jutro rolnicy wychodzą na ulice?! - grzmiał działacz AgroUnii, a sala nagrodziła go oklaskami.

Poseł Antoni Macierewicz odpowiadając na zarzuty rolników poinformował o decyzji rządu, że w Piotrkowie Trybunalskim powstanie laboratorium badań krwi pod kątem ASF. Te rewelacje posła zgromadzeni rolnicy przyjęli salwą śmiechu śmiechem.

Nie speszony poseł PiS złożył zgromadzonym rolnikom kolejne obietnice, które w zasadzie odpowiadały na wszystkie formułowane ostatnio rolnicze postulaty.

DEKLARACJE PIS DOTYCZĄCE SKUPU ŻYWCA

Rolnicy ze zdumieniem wysłuchali deklaracji o uruchomieniu skupu świń dla wszystkich, którzy ponoszą straty w związku ze wstrzymaniem obrotu zwierzętami, a także wyrównania z publicznych pieniędzy różnicy między ceną tucznika w strefach zagrożonych a średnią ceną rynkową (ok. 5 zł/1 kg).

- To jest wielki kontrakt na skupowanie od was świń po to, żeby one były przetwarzane na wielki program pomocy żywnościowej. Skup zacznie się w ciągu 2 tygodni - zapowiedział Macierewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki