Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kontrole na działkach w czasie epidemii koronawirusa. Policja zapowiada kontrole. Za co można dostać mandat?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Działkowcy z regionu zastanawiają się czy mogą już rozpocząć sezon. Okazuje się, że mogą być na działce, ale muszą się liczyć z ograniczeniami.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Działkowcy z regionu zastanawiają się czy mogą już rozpocząć sezon. Okazuje się, że mogą być na działce, ale muszą się liczyć z ograniczeniami.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Grzegorz Gałasiński
Działkowcy z regionu zastanawiają się czy mogą już rozpocząć sezon. Okazuje się, że mogą być na działce, ale muszą się liczyć z ograniczeniami.

Jechać na działkę czy nie? Wraz ze wzrostem temperatury coraz więcej działkowców zadaje sobie to pytanie. Interpertacja przepisów nie jest prosta.

- Mam działkę nad Jeziorskiem od tygodnia zastanawiam się czy wolno mi pojechać- pyta pani Danuta z Łodzi.

Podobne zapytania wpływają też do łódzkiej straży miejskiej. Tam dowiadują się, że obecnie pobyt na działkach i uprawa ogródka nie są dozwolone, bo wychodzić z domu można tylko w kilku celach.

- Nie jest to czynność niezbędna dnia codziennego, ale do każdego działkowca będziemy podchodzić indywidualnie - podkreśla Marek Marusik z łódzkiej straży miejskiej. Co to oznacza?

- Jeśli ktoś idzie na działkę, bo po dwóch tygodniach siedzenia w domu musi wyjść na dwór, to jest to czynność niezbędna - mówi Marusik. - Ale już prace działkowe, które mogą poczekać, niezbędne nie są. Mamy jednak świadomość, że przyroda nie poczeka i wiele prac trzeba wykonać - dodaje.

Straż miejska i policja zapowiadają kontrole na działkach, także w świąteczny weekend. Służby zdają sobie sprawę, że przy odwołanych spotkaniach rodzinnych wiele osób pojedzie na działkę.

Nadkom. Adam Kolasa z biura prasowego KWP w Łodzi też zapowiada kontrole. Policjanci będą zwracać uwagę przede wszystkim na zgromadzenia ludzi, grillowanie i imprezy. - Oprócz patroli mamy do dyspozycji śmigłowiec i drony. Jeśli dostarczą sygnał, że na działkach gromadzą się ludzie, wyślemy tam patrol - zapewnia nadkom. Kolasa.

Podkreśla, że nie ma zakazu przebywania na swojej działce czy w domku letniskowym.

Na razie za przebywanie na łódzkich działkach nikt nie został ukarany. Jednak w ostatnich dniach mimo rozpoczęcia sezonu w ogródkach działkowych było pustawo.

Zakaz przebywania na działkach w celu rekreacji i pomieszkiwania na działkach wprowadził jednak ROD im. Kościuszki przy ul. Nurta-Kaszyńskiego w Łodzi. Dozwolone jest wykonywanie wyłącznie niezbędnych prac. Zarząd powołał się na interpretację uzyskaną od łódzkiej policji, a także na względy bezpieczeństwa.

W pozostałych ogrodach działkowcy są. W ogrodzie „Wiarus” w Łodzi wczoraj mimo ładnej pogody byli tylko pojedynczy działkowcy. Zarząd ogrodu w związku z epidemią zakazał zapraszania na działki gości, zezwolił natomiast na podjeżdżanie samochodem pod sam ogródek. Nie ma też wywozu śmieci.

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców jest zdania, że korzystanie z działki także teraz jest dozwolone. „Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw do formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD”- napisał.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki