Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe samochody dla marszałka województwa łódzkiego i jego zastępców? W budżecie są na to pieniądze, ale jego dochody spadają

Marcin Darda
Marcin Darda
Trzy najstarsze marszałkowskie fordy mondeo wyprodukowano w 2013 r.
Trzy najstarsze marszałkowskie fordy mondeo wyprodukowano w 2013 r. Grzegorz Gałasiński
Czy Urząd Marszałkowski kupi nowe samochody dla zarządu województwa łódzkiego? W tegorocznym budżecie zapisano pieniądze na zakup trzech nowych samochodów. Tyle tylko, że w związku z epidemią koronawirusa, dochody budżetu spadają.

Na zakup trzech nowych samochodów dla zarządu województwa łódzkiego (tworzą go politycy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia – red.) w budżecie województwa na 2020 rok wpisano 410 tys. zł. Obecnie flotę służbowych aut zarządu stanowi pięć fordów mondeo, trzy z nich to pojazdy siedmioletnie, a dwa pięcioletnie, kupione jeszcze za kadencji koalicji PO-PSL. Wymienione byłyby zatem prawdopodobnie trzy najstarsze fordy, które mają najdłuższe przebiegi.

Tyle tylko, że budżet nie jest w takiej kondycji, jak przegłosowano go w styczniu. Częściowe zamrożenie gospodarki z powodu epidemii, a także obniżone pensje czy zwolnienia, skutkują spadkami w dochodach budżetu z podatków PIT i CIT. Na majowej sesji sejmiku mówił o tym skarbnik województwa Michał Miazek, choć konkretnych sum nie podał. Czy w tej sytuacji urząd kupi nowe samochody dla najważniejszych urzędników? Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

- Trwają prace nad korektą budżetu i na razie tylko tyle mogę powiedzieć – mówi Magdalena Kamińska, rzecznik marszałka Grzegorza Schreibera (PiS).

W listopadzie 2019 r. swoją flotę wymienił Urząd Miasta Łodzi. Tym razem nowych aut jednak nie kupiono, a wypożyczono – łącznie 26. Osiem luksusowych aut toyota camry wynajęto dla najważniejszych urzędników, w tym prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO) i czwórki jej zastępców. Wynajem wszystkich samochodów ma kosztować łącznie z serwisem 550 tys. zł rocznie, umowę zawarto na trzy lata. Gdyby te samochody kupiono, koszt wyniósłby ponad 3 mln zł. Cześć wysłużonych samochodów oddano do dyspozycji wydziałom UMŁ, a część wystawiono na sprzedaż.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki