Będzie strajk w Przewozach Regionalnych? Kolejarze chcą...

  Będzie strajk w Przewozach Regionalnych? Kolejarze chcą gwarancji pracowniczych

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Będzie strajk w Przewozach Regionalnych? Kolejarze chcą gwarancji pracowniczych

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Związkowcy postawili ultimatum zarządowi spółki Przewozy Regionalne. Zagrozili, że ogłoszą strajk na kolei, jeśli do 14 sierpnia nie zostaną podjęte rokowania w sprawie sporu zbiorowego.
  Będzie strajk w Przewozach Regionalnych? Kolejarze chcą gwarancji pracowniczych

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  W środę 31 lipca prezes Ryszard Kuć wystosował pismo do związkowców, w którym odmówił rokowań, do których wezwały go związki dwa dni wcześniej. Związkowcy ogłosili już referendum strajkowe we wszystkich oddziałach spółki PR. Głosowania mają być przeprowadzone do 26 sierpnia.

  Przypomnijmy, że w styczniu kolejarze przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W całym kraju stanęło aż 395 pociągów. Straty sięgnęły kilkudziesięciu milionów złotych. Mnóstwo osób nie mogło dojechać do pracy. Chaos na kolei trwał niemal cały dzień.

  Obecny konflikt w Przewozach Regionalnych dotyczy zawarcia paktu gwarancji pracowniczych. Dokument ma zabezpieczać prawa pracowników, gdyby doszło do przejęcia poszczególnych oddziałów PR przez innych przewoźników. Związkowcy żądają dziesięcioletniej gwarancji zatrudnienia dla kolejarzy. Przejmowanie zakładów PR odbywa się na Kujawach, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

  Jeśli zarząd PR nie podejmie rozmów do 14 sierpnia, a referenda związkowe wykażą gotowość do strajku, to może być on przeprowadzony dopiero we wrześniu. Chyba że spór zaostrzy się na tyle, że kolejarze nie będą tak długo czekać.

  - Odpowiedzialność za ogłoszenie strajku spadnie na zarząd PR - napisały do Ryszarda Kucia, prezesa PR, władze czterech central związkowych kolejarzy, w tym Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP.

  Nie tylko Przewozy Regionalne mogą wkrótce strajkować. Jeszcze bliżej akcji protestacyjnej są pracownicy PKP Cargo. Tam odbyło się już referendum strajkowe. Za rozpoczęciem akcji strajkowej opowiedziało się 95 proc. głosujących. Chodzi im o podwyżkę o 450 zł, zaległe premie i nagrody, a także gwarancję zatrudnienia. Związkowcy chcą zatrzymać proces wejścia na giełdę PKP Cargo, dopóki nie będzie podwyżek. Strajk w Cargo to strata 20 mln zł dziennie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Mick Dundee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  A strajkujcie do oporu, busiarze będą wam wdzięczni...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  strajk

  jpjgb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  tak będziemy strajkować

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo